Στους «16» ο Παγδατής

Τη δεύτερη συνεχόμενη straight sets νίκη του στο Winston-Salem Open, σημείωσε ο Μάρκος Παγδατής ο οποίος κέρδισε το Νο16 του ταμπλό, Γίρι Βέσελι και εξασφάλισε την πρόκριση στον 3ο γύρο της ATP 250 διοργάνωσης!

Παρά τα γνωστά προβλήματα ευστοχίας στο πρώτο του σερβίς (μόλις 37%), ο Μάρκος Παγδατής πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και συνεχίζει δυνατά στo τουρνουά της βόρειας Καρολίνα.

Ο 32χρονος Κύπριος, μετά την κλειστή νίκη στην πρεμιέρα επί του Ρικάρντας Μπεράνκις, επιβλήθηκε 6-2, 7-6(3) και του Γίρι Βέσελι, παίρνοντας την πρόκριση για τους "16" της τελευταίας διοργάνωσης πριν την έναρξη του Αμερικανικού Όπεν.

Το Νο82 της παγκόσμιας κατάταξης, δέχθηκε ένα break στο ματς αλλά πέτυχε τρία στο δυνατό σερβίς του αριστερόχειρα Τσέχου, φτάνοντας στην τελική επικράτηση μετά από 1 ώρα και 25 λεπτά αγώνα.

Στον 3ο γύρο της διοργάνωσης, ο Μάρκος θα περιμένει το νικητή του αγώνα μεταξύ του Νο1 του ταμπλό, Ρομπέρτο Μπαουτίστα και του Ντούσαν Λάγιοβιτς ο οποίος στον 1ο γύρο απέκλεισε τον Πέτρο Χρυσοχό.

Εκτός τουρνουά έμεινε το Νο5 του ταμπλό, Πάμπλο Κουέβας που ηττήθηκε με7-6(2), 7-5 απ'τον Ζαν Λενάρντ Στρουφ, στον άλλο αγώνα του 2ου γύρου την Δευτέρα.

Στο μεταξύ, ο Τέιλορ Φριτζ ολοκλήρωσε μια σπουδαία ανατροπή απέναντι στον Μάλεκ Τζαζίρι. Ο νεαρός Αμερικανός, έμεινε πίσω με σετ και με break αλλά κατάφερε να κερδίσει τον έμπειρο Τυνήσιο με 4-6, 6-4, 6-3 και θα αποτελέσει τον αντίπαλο του φορμαρισμένου Γιούτσι Σουτζίτα στη φάση των "32".

Την πρόκριση στο 2ο γύρο, εξασφάλισαν επίσης και οι Έντμουντ, Μπενετό, Ρούμπλεφ,  Σέπι και Ζεμπάγιος.

Δευτέρα 21/08: 2ος γύρος Winston-Salem Open
Struff (Germany) beat 5-Cuevas (Uruguay) 7-6(2) 7-5
Baghdatis (Cyprus) beat 16-Vesely (Czech Republic) 6-2 7-6(3)

Fucsovics (Hungary) beat Gulbis (Latvia) 7-6(1) 6-2

«Είμαστε υπέρ των αδικημένων λαών, δεν νιώθουμε την ανάγκη να πούμε συγγνώμη»
Το 39% των αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες πέρασε έλεγχο ντόπινγκ, πέντε θετικά κρούσματα