Ματσάρες, με τη σκέψη στον τίτλο!

Καθοριστική στροφή στη μάχη για τον τίτλο με τους δύο διεκδικητές Απόλλωνα και ΑΠΟΕΛ να έχουν δύσκολες δοκιμασίες ενώπιον τους κόντρα στην Ανόρθωση στο Τσίρειο και την ΑΕΚ στην «Αρένα» αντίστοιχα.

Μετά τη νέα ήττα της Ομόνοιας στο ΓΣΠ από την ΑΕΛ, η 7η αγωνιστική συνεχίζεται σήμερα (22/4), με σημαντικούς αγώνες για τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος, με την ομάδα της Λεμεσού να θέλει να διατηρήσει τη διαφορά στην πρώτη θέση και την ομάδα της Λευκωσίας να παραμείνει σε απόσταση αναπνοής, έτσι ώστε στο επόμενο παιχνίδι που είναι και το καθοριστικό του πρωταθλήματος, να διεκδικήσει την πρώτη θέση κόντρα στον Απόλλωνα.

Υπενθυμίζουμε, ότι με τέρμα του Λαφράνς στην τελευταία φάση του αγώνα, η ΑΕΛ κέρδισε με 2-1 την Ομόνοια στο ΓΣΠ αν και οι πράσινοι είχαν προηγηθεί με τον Ντάρμπισαϊρ στο 18ο λεπτό και τον Άγγλο επιθετικό να πιάνει τον Φλοριάν Τολμές της ΑΕΚ στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ με 21 τέρματα. Η ΑΕΛ ισοφάρισε με το Ρομάν στο 86'.

Η  Ομόνοια αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές στις καθυστερήσεις λόγω αποβολής του Κανού με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο Β' ομίλο η Νέα Σαλαμίνα νίκησε τη Δόξα με 4-1 και ανέβηκε στους 39 βαθμούς αφήνοντας τη Δόξα στους 43. Τα τέρματα της Νέας Σαλαμίνας πέτυχαν οι Θωμάς Νικολάου, Ιωάννης Κωστή, Ελούντου και Καρώ ενώ η Δόξα είχε μειώσε προσωρινά σε 3-1 με το Σαντίκ.

Στο ΓΣΖ, με τέρμα του Σικόρσκι στο 52' η Πάφος νίκησε με 1-0 τον Ερμή.