«Έσπασε το ρόδι» με την τρίτη η Ένωση!

Μετά από δύο ήττες (3-5 από Νέα Σαλαμίνα, 0-1 από Ομόνοια) η Ένωση πανηγύρισε την πρώτη νίκη της μετά την επάνοδο στην α’ κατηγορία καταβάλλοντας 2-0 τον Ερμή στο «Τάσος Μάρκου». Οι βάσεις για την επιτυχία τέθηκαν για την ομάδα του Αντρέ Πάους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν οι «βυσσινί» σκόραραν δις μέσα σε δέκα λεπτά.

Για τους «φτεροπόδαρους» του (τιμωρημένου) Κώστα Καϊάφα ήταν η δεύτερη ήττα στη σειρά και συνολικά η τρίτη σε τέσσερις αγωνιστικές, στις οποίες ο σύλλογος της Αραδίππου μετρά τρεις αφλογιστίες.

Μετά από ένα παντελώς αναιμικό πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες αξιοπρόσεκτες τελικές (40’ Ολίβα / 13’ Εσομπέ, 32’ Ντεβέσα) το παιχνίδι άλλαξε μορφή μετά την ανάπαυλα. Από πλάγια επαναφορά η άμυνα των φιλοξενούμενων συνελήφθη… κοιμώμενη, ο Πίττας βγήκε απέναντι στον Αραμπατζή και με αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ (48’).

Δέκα λεπτά αργότερα ο Ολίβα κέρδισε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Ρασμούσεν για να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων (58’). Στο τελευταίο ημίωρο κάθε ομάδα πιστώθηκε από μια καλή ευκαιρία (68’ Σάρατε / 80’ Μαύρου).

ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ - ΕΡΜΗΣ    2-0 (22.9)
Γήπεδο: Τάσος Μάρκου
Σκόρερ: 48’ Πίττας, 58’ πέν. Ρασμούσεν
Διαιτητές: Λεόντιος Τράττος - Κυριάκος Κυριάκου, Ευαγόρας Ευαγόρου - Αναστάσης Αναστάση
Κίτρινες: Κλέιμαν, Ολίβα, Φράγκος / Εμπαλό, Γκουλόν
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ (4-1-4-1): Κλέιμαν - Μουλαζίμης, Μέρτακκας, Κυριάκου, Ολίβα - Μαϊσουράτζε - Σάρατε, Σερμπάκοφ (83’ Ουντόζι), Κοσμάς (78’ Φράγκος), Πίττας - Ρασμούσεν (79’ Κολοκούδιας).
ΕΡΜΗΣ (4-1-4-1): Αραμπατζής - Ψάλτης, Κουαγκίσα, Γκουλόν, Εμπαλό - Φυλακτού - Γεωργίου (46’ Κατσιατής), Ντεβέσα, Μαρτίνιουκ (62’ ντε Μέλο), Κιπιάνι (62’ Μαύρου) - Εσομπέ.

Στην αντεπίθεση η ΑΕΚ-«Αν εγκριθεί το αίτημα του ΑΠΟΕΛ, θα αντιδράσουμε με ένταση»
Νέες σειρήνες για Πίττα-«Η ΑΕΚ ενδιαφέρεται και θα τον τσεκάρει σε αγώνα της ΑΪΚ»
Αναμένει το πράσινο φως από τον Αρχηγό για τη Βόρεια κερκίδα ο ΑΠΟΕΛ-Η ανακοίνωση των γαλαζοκιτρίνων
Επιστολή ΑΠΟΕΛ σε Αρχηγό για παραχώρηση της Βόρειας σε οικογένειες με παιδιά και συνταξιούχους
Σάρωσε τα βραβεία του ΠΑΣΠ ο Μιχάλης Χαραλάμπους-Τα αστέρια που έλαμψαν
Ζητά 2,200 εισιτήρια για τον τελικό πρωταθλήματος με τον ΑΠΟΕΛ η ΑΕΚ-To μπαλάκι στις Αρχές
Ορίστηκε η εκλογική συνέλευση στην Ανόρθωση
Αλλαγή ώρας στο ΑΕΖ-Απόλλωνας
Δημητρίου: Θα μπορούσαμε να διεκδικούμε το πρωτάθλημα μέχρι την τελευταία αγωνιστική