Ανάσταση και διπλό στη Λευκωσία η Ένωση-Βούλιαξε η Δόξα

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη κόντρα στη Δόξα με 3-1, πέτυχε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου στο Μακάρειο Στάδιο και ξεκόλλησε από τον πυθμένα της βαθμολογίας βυθίζοντας ακόμα περισσότερο την αντίπαλο της.

Η Ένωση μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο και ευτύχισε στα πρώτα τέσσερα λεπτά να σκοράρει δύο γκολ με τον Θεοδώρου. Συγκεκριμένα στο τρίτο λεπτό, ο Αγκίρι πέρασε κάθετη πάσα στον Θεοδώρου, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε τον Γκρεμσλ και άνοιξε το σκορ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό , ο ίδιος ποδοσφαιριστής πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή από τον Ριέρα και πλάσαρε τον Γκρεμσλ για το 0-2.

Αφού η Δόξα ξεπέρασε το πρώτο σοκ, άρχισε να ψάχνει το γκολ για να ξαμπεί στο παιχνίδι και το βρήκε στο 37 με τον Ασαμόα. Μετά από γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Μπόλιεβιτς, ο Καρλάο έστρωσε την μπάλα στον Ασαμόα, ο οποίος νίκησε τον Κλέιμαν και έγραψε το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος η Δόξα ήταν η ομάδα που έψαξε την ισοφάριση, ωστόσο η Ένωση ήταν η ομάδα που κατάφερε να κάνει το 1-3 με τον Κυριάκου στο 57’ έπειτα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Αγκίρι.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Δόξα: Γκρεμσλ, Μουκτάρης, Κάρλος, Μπόλιεβιτς (62'Ιτάλο), Ασαμόα, Αλεξάνδρου, Τραϊτσέφσκι, Μιντίκκης, Καρλάο, Χριστοφή (34'Καρλίτος), Μπραμπίγια (62'Βαλέντε).

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Σκεπάνιακ, Αγγελή, Θεοδώρου (76'Κουμής), Αμπαρτζουμιάν, Σπόλιαριτς, Αγκίρι (67'Στάροκιν), Ριέρα (40'Ροντρίγκεζ), Βαλλιάνος, Α. Κυριάκου, Μαϊσουράντζε.

Ορίστηκαν οι διαιτητές για τα παιχνίδια του δεύτερο γκρουπ
Ο Φανιέρος πρόσφερε το μεγαλύτερο ποσό στον έρανο της Ανόρθωσης εις μνήμη του πατέρα του
H συμφωνία του Ουάρντα με τη Δόξα, τα ψυχολογικά προβλήματα και οι 150 χιλιάδες
Εννέα χρόνια αήττητος ο ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ κόντρα στην ΑΕΚ
Η υπόσχεση του Μπεν Σιμόν, οι δύο νίκες επί του ΑΠΟΕΛ και οι πιθανές επιστροφές
Κλήση για προπονήσεις της Εθνικής Γυναικών ενόψει Γεωργίας
Το συγκινητικό μήνυμα των οπαδών της Πάφου για τον Νάσο-«Αυτό το κύπελλο το θέλουμε και για σένα»
Η Ανόρθωση έβγαλε σε δημοπρασία συλλεκτική μπάλα με υπογραφές από τους κορυφαίους παίκτες της
Αδιόρθωτος Ουάρντα, πληρώνει ακόμη τις... αταξίες του-Παρελθόν και από τον Πανσερραϊκό
«Δέκα χρόνια από τη μέρα που έφυγε από κοντά μας ο Γιώργος Γκουγκούρης, στο δρόμο για το γήπεδο»