ʼνετη εκτός έδρας επικράτηση της ΑΕΚ επί της ΕΘΑ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια και στον δεύτερο αγώνα της σειράς για την ημιτελική φάση των πλέι οφ της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία της ΕΘΑ με 92-76. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για τους «κιτρινοπράσινους» επί των «κιτρινόμαυρων», με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται ξανά το Σάββατο (6/4) στις 15:15 στο «Κίτιον» για το τρίτο παιχνίδι της σειράς. Η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα προκριθεί στους τελικούς. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ιάκωβος Παντελή με 13 πόντους (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι και στο 4’ ήταν μπροστά με 13-0, ενώ με το τέλος της περιόδου η διαφορά πήγε στους 19 πόντους (29-10). Η ΕΘΑ ήταν βελτιωμένη στην συνέχεια, με την ΑΕΚ ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμα της. Στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 50-32.

Χωρίς μεγάλες διαφορές συνεχίστηκε ο αγώνας στο γ’ δεκάλεπτο, με τους Λαρνακείς να είναι καλύτεροι και να φέρνουν το σκορ στο 75-50. Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης το σκορ οδηγήθηκε στο 92-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-29, 32-50, 50-75, 76-92

ΕΘΑ (Χάντι Ελχάτζ)

Πυρίλλης, Τόμας 4, Φλέμινγκς 24 (3), Ντέιβις 7 (1), Τζαβάρα 11, Παναγιώτου 4, Παπάμιχαηλ 15 (1), Χρίστου 5, Κάσινος 6 (2), Ιγκνατόφσκι, Γιάγκου.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης)

Κούνας 7 (1), Γκίμπσον 11 (1), Σκίφιτς 15 (3), Στιούαρντ 10 (2), Βερεμένκο 13, Γεωργίου, Μπιγκς 9, Σιζόπουλος 6 (2), Παντελή 13 (2), Μοτίτης, Ντουρέν 6, Μαντοβάνης 2.

Δωρεάν σε ανοικτή ζώνη ο τελικός πρωταθλήματος στο ΓΣΠ ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ
Αίμα και άμμος στο ΓΣΠ για το πρωτάθλημα που ισοδυναμεί με τριπλή ευκαιρία για ομίλους
Αρνητική πρωτιά για Πάφο και Άρη για τη χρησιμοποίηση του ντόπιου ποδοσφαιριστή
Ρίχνει το μπαλάκι πίσω στην Αστυνομία ο ΑΠΟΕΛ και αφήνει αιχμές κατά της ΑΕΚ
Άκυρο Αστυνομίας στα αιτήματα ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ για παραχώρηση της Βόρειας
ΒΙΝΤΕΟ: Η ανάρτηση της ΑΕΚ με διπλό στο ΓΣΠ με προπονητή τον Μπεν Σιμόν
Στην αντεπίθεση η ΑΕΚ-«Αν εγκριθεί το αίτημα του ΑΠΟΕΛ, θα αντιδράσουμε με ένταση»
Επιστολή ΑΠΟΕΛ σε Αρχηγό για παραχώρηση της Βόρειας σε οικογένειες με παιδιά και συνταξιούχους
Ζητά 2,200 εισιτήρια για τον τελικό πρωταθλήματος με τον ΑΠΟΕΛ η ΑΕΚ-To μπαλάκι στις Αρχές