Έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης η Σαλαμίνα στην Πάφο

Με το πολύ ωραίο γκολ του Ελουντού στο 22', η Νέα Σαλαμίνα πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης, κερδίζοντας στην Πάφο την τοπική ομάδα με σκορ 0-1.  Ήταν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι από πλευράς ρυθμού, καθώς οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για το πολύ θετικό αποτέλεσμα.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης», με τους γηπεδούχους να μπαίνουν καλύτερα στον αγώνα. Ωστόσο, ήταν οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν στο σκορ με πανέμορφο γκολ του Ελουντού από πολύ μακρινή απόσταση στο 22’. Έπειτα από το γκολ, το παιχνίδι είχε μέτριο ρυθμό, με την ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη να διαχειρίζεται άψογα το παιχνίδι και το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε μ’ ένα καλό σουτ του Καμπράλ, το οποίο απέκρουσε ο Βεσελόφσκι. Στο 51’, το σουτ του Μπεσάρα κατέληξε άουτ από την εστία του Βεσελόφσκι. Η Νέα Σαλαμίνα έχασε τεράστια ευκαιρία στο 61’, όταν ο Μαουρίτσιο βρήκε τον Ελουντού, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. ‘Οσο περνούσαν τα λεπτά, ο αγώνας αποκτούσε καλό ρυθμό, αφού οι δύο ομάδες ενέτειναν τις προσπάθειες τους για το γκολ. Στο 77', ο Γκοντάρντ με ωραία προσπάθεια έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Σίμπσον ανάγκασε τον Ρούντκο σε ωραία απόκρουση.

Μέχρι το τέλος, η ομάδα του Πουρσαϊτίδη άντεξε την πίεση της παφιακής ομάδας και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Πάφος FC: Ρούντκο, Σιρόκ, Αραγιούρι, Αντωνίου, Βαλεριάνος, Φόλπρεχτ, Πανός, Λελιούκιν, Μπεσάρα, Καμπράλ (68’ Γκοντάρντ), Ράκελς

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Λαμπό, Σέζαρ, Ρομάν, Κορέια, Κωστή (74’ Μαριάνοβιτς), Νουρ, Ελουντού (86' Τισντέλ), Σίμπσον, Μαουρίτσιο

Σκόρερ:-/ 22’ Ελουντού

Κίτρινες: Βαλεριάνος/ Ελουντού

Κόκκινες:-/-

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή

Κλείνει το κεφάλαιο Κίσσα στη Σαλαμίνα μετά από πέντε χρόνια
Δωρεάν σε ανοικτή ζώνη ο τελικός πρωταθλήματος στο ΓΣΠ ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ
Αίμα και άμμος στο ΓΣΠ για το πρωτάθλημα που ισοδυναμεί με τριπλή ευκαιρία για ομίλους
Αρνητική πρωτιά για Πάφο και Άρη για τη χρησιμοποίηση του ντόπιου ποδοσφαιριστή
Ρίχνει το μπαλάκι πίσω στην Αστυνομία ο ΑΠΟΕΛ και αφήνει αιχμές κατά της ΑΕΚ
Άκυρο Αστυνομίας στα αιτήματα ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ για παραχώρηση της Βόρειας
Στην τελική ευθεία η προετοιμασία της Εθνικής Παίδων ενόψει EURO U-17
«Δεν θα έλεγα ότι υποστηρίζουμε την Ομόνοια στον απόλυτο βαθμό, αλλά θέλουμε να πάρει το κύπελλο»
Αποθεώνουν Βιτάλ στη Σκωτία-«Είναι αυτό που χρειάζεται η Ρέιντζερς»