Βήμα σημειωτόν για ΕΝΠ και Πάφος FC

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν Πάφος FC και ΕΝΠ, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με τον Θεοδώρου και στην επόμενη φάση, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Μπεριγκό. Η Πάφος FC έχασε και πέναλτι στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Κλέιμαν να αποκρούει την εκτέλεση του Μπεριγκό.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το παιχνίδι στο Παραλίμνι άρχισε με δύο γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο, Στο 20’, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με εντυπωσιακή ενέργεια και ωραίο πλασέ του Θεοδώρου. Στο επόμενο λεπτό, όμως, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με γκολ. Ο Μπεριγκό δέχθηκε την μακρινή μπαλιά και ισοφάρισε με ωραίο πλασέ. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η παφιακή ομάδα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Σπόλιαριτς, στην περιοχή. Ο Μπεριγκό ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Κλέιμαν απέκρουσε εντυπωσιακά.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγώνα, με σκοπό να πετύχουν το δεύτερο γκολ. Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν ήταν τόσο γρήγορος, με την πάροδο του χρόνου, με τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τα νώτα τους. Οι δύο προπονητές προσπάθησαν με τις αλλαγές τους να πάρουν το πλεονέκτημα, όμως η ισοπαλία σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο «Τάσος Μάρκου».

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Σταρόκιν, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Σπολιάριτς, Ριέρα, Αγκίρι (67’ Κοσμάς), Θεοδώρου (88' Ουντότζι), Βαρέλα, Ρουσιάς (60’ Σαντίκ)

Πάφος FC: Ρούντκο, Αντωνίου, Αραγιούρι, Σιρόκ, Μπεριγκό, Βαλεριάνος, Μπεσάρα (83' Ανγκούλο), Βαλακάρι, Βα, Φόλπρεχτ (61’ Πανός), Ράκελς (61’ Νέμετς)

Σκόρερ: 20’ Θεοδώρου/ 21’ Μπεριγκό

Κίτρινες: Βαρέλα/ Αντωνίου, Αραγιούρι

Κόκκινες:-/-

Διαιτητής: Νικόλας Νεοκλέους

Δωρεάν σε ανοικτή ζώνη ο τελικός πρωταθλήματος στο ΓΣΠ ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ
Αίμα και άμμος στο ΓΣΠ για το πρωτάθλημα που ισοδυναμεί με τριπλή ευκαιρία για ομίλους
Αρνητική πρωτιά για Πάφο και Άρη για τη χρησιμοποίηση του ντόπιου ποδοσφαιριστή
Ρίχνει το μπαλάκι πίσω στην Αστυνομία ο ΑΠΟΕΛ και αφήνει αιχμές κατά της ΑΕΚ
Άκυρο Αστυνομίας στα αιτήματα ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ για παραχώρηση της Βόρειας
Στην τελική ευθεία η προετοιμασία της Εθνικής Παίδων ενόψει EURO U-17
«Δεν θα έλεγα ότι υποστηρίζουμε την Ομόνοια στον απόλυτο βαθμό, αλλά θέλουμε να πάρει το κύπελλο»
Αποθεώνουν Βιτάλ στη Σκωτία-«Είναι αυτό που χρειάζεται η Ρέιντζερς»