Επέστρεψε με γκολ ο Καλτσάς-Έκλεψε την παράσταση ο Χριστοφή

Σαφώς βελτιωμένη, παρουσιάστηκε η Ανόρθωση στο φιλικό παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΛ, στο Αντώνης Παπαδόπουλος και κατάφερε να πάρει άνετη νίκη με 2-0, με γκολ του Νίκου Καλτσά και του Δημήτρη Χριστοφή.

Η ομάδα της Αμμοχώστου, έχασε την πρώτη της ευκαιρία μόλις στο 9o λεπτό, όταν μετά από πάσα του Καλτσά, ο Τζόζεφ Χουσμπάουερ πλάσαρε τον Βοζίνια, ο οποίος απέκρουσε τη μπάλα.

Στο 11’, ήταν σειρά της ΑΕΛ, να χάσει ευκαιρία για να πετύχει το 1-0, όταν ο Παπαφώτης έπιασε ένα σουτ, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Παπαδόπουλο.

Η Ανόρθωση, άνοιξε το σκορ στο 15’ με τον Καλτσά, ο οποίος αξιοποίησε ασίστ του Χουσμπάουερ. Έξι λεπτά αργότερα, ο Χριστοφή πήρε τη μπάλα εκτός περιοχής, πέρασε τρεις ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ, έκανε το σουτ και διπλασίασε τα γκολ των κυανόλευκων.

Μετά το δεύτερο γκολ της Ανόρθωσης, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και μέχρι το ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν βρήκαν άλλες ευκαιρίες για γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, αφού οι μοναδικές φάσεις που καταγράφηκαν ήταν ένα σουτ του Τσαρλς Ελουντού που πέρασε έξω και μια κεφαλιά του Μηνά Αντωνίου από πλευράς ΑΕΛ, που είχε την ίδια κατάληξη.

Βγαίνει μπροστά ο Παπασταύρου-«Δυστυχώς δεν εξελίχθηκε όπως θέλαμε ο τελικός»
Η μπάλα στήνεται στη σέντρα-Αρχίζει το EURO U-17 στην Κύπρο
Η αναφορά του Κυβερνητικού Εκπροσώπου για τη νίκη της Πάφου-«Η χαρά μας είναι εμφανής»
Έγινε χαμός στην Πάφο για το κύπελλο-Πανηγύρισαν με την ψυχή τους (pics)
Έτσι έγραψε ιστορία η Πάφος-Κέρδισε το πρώτο της τρόπαιο και εξασφάλισε ευρωπαϊκό εισιτήριο
Καρσέδο: Είμαι περήφανος για την ομάδα, πανευτυχής για αυτό που καταφέραμε
BINTEO: Η στιγμή που οι παίκτες της Πάφου σηκώνουν το τρόπαιο στον ουρανό
Το μήνυμα Ντουμπόφ μετά την κατάκτηση του κυπέλλου-«Είναι μόνο η αρχή, ονειρευόμαστε και πρωτάθλημα»
Τρελά πανηγύρια από τους ποδοσφαιριστές της Πάφου-Σήκωσαν ψηλά τους Ντούμποφ και Καρσέδο (pics)
Το σχόλιο Χριστοδουλίδη μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου από την Πάφο-Ποιους ξεχώρισε