Τέλειωσε την υπόθεση νίκης ο Μπεν Σαχάρ για τον ΑΠΟΕΛ

Άλλος ένας τελικός, είναι ο αγώνας απέναντι στον Ερμή, για τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης τον τελευταίο ενάμιση μήνα.

Οι γαλαζοκίτρινοι, θέλουν πάση θυσία τη νίκη, ώστε να ανέβουν βαθμολογικά και να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη, την ίδια ώρα που ο Ερμής θέλει να κάνει την έκπληξη και να φύγει με βαθμολογικό κέρδος από τη Λευκωσία.

Σημειώνεται ότι αυτός είναι ο πρώτος αγώνας για τον Σάββα Πουρσαϊτίδη στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και έχασε ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Ερμή, ο οποίος είχε δοκάρι με τον Ρουσιά.

Στο 27', ο Γιώργος Εφραίμ, πήρε την μπάλα από τον Νούχιου και με ένα φοβερό σουτ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Καϊκέ για το 1-0.
Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πιέζει τον Ερμή και έψαξε δεύτερο γκολ για να καθαρίσει τον αγώνα. Στην κορυφαία του ευκαιρία, ο Καϊκέ απέτρεψε το γκολ σε τετ α τετ με τον Κλωναρίδη, ενώ είπε όχι και στον Εφραίμ, στην ίδια φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και έχασε τεράστια ευκαιρία στο 52' με τον Ντε Βινσέντι, για να πετύχει δεύτερο γκολ. Με εξουδετερωμένο τον Καϊκέ, ο Αργεντινός, έκανε το σουτ, όμως ο Γαβριήλ απομάκρυνε προ της τελικής γραμμής.

Τελικά ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Μπεν Σαχάρ.

Ο Κλωναρίδης ήταν αυτός που πήρε την μπάλα εντός περιοχής και έδωσε ασίστ στον επιθετικό των γαλαζοκιτρίνων, ο οποίος με πλασέ έγραψε το 2-0.

Οι ενδεκάδες:

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Αποστολάκης, Ζόρζε, Εφραίμ, Νούχιου, Ντε Βινσέντι, Ανουάρ, Ζαχίντ, Κλωναρίδης, Μερκής, Γουίλερ

Ερμής: Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα, Ρουσιάς, Κύπρου, Ντίας, Φόλπρεχτ, Χολτ, Κυριακίδης, Γεωργίου

Ακύρωσε εισιτήρια του τελικού που αγοράστηκαν από άλλους οπαδούς η Πάφος
Ανακοίνωσε προπονητή η Ένωση Νέων Παραλιμνίου
Το πρόγραμμα των αγώνων της τελικής φάσης του EURO U-17
Πώς βλέπουν τον τελικό κυπέλλου Αναστασίου και Καρσέδο
Έτσι προσεγγίζουν οι αρχηγοί Ομόνοιας και Πάφου τον μεγάλο τελικό Κυπέλλου
Παραμένει στον Απόλλωνα ο Πέδρο Μάρκες
Αντίστροφη μέτρηση για τον τελικό κυπέλλου-Οι τοποθετήσεις Παπασταύρου και Ντουμπόφ
«Λέγονται και γράφονται πολλά για Κβιλιτάια, αλίμονο να δίναμε για έναν παίκτη 750,000 το χρόνο»
Απαντά στις αντιδράσεις για τα βραβεία ο ΠΑΣΠ-«Δεν είναι ο Σπύρος Νεοφυτίδης που επιλέγει τους κορυφαίους»