ʼνοιξε το σκορ με Λοΐζου η Ομόνοια

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας αγώνας διεξάγεται στο Τσίρειο στάδιο μεταξύ ΑΕΛ και Ομόνοιας, για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τις δύο ομάδες να θέλουν το τρίποντο για να πατήσουν κορυφή.

Η γηπεδούχος ΑΕΛ, που βρίσκεται στην πρώτη θέση, σε περίπτωση νίκης θα διατηρηθεί στην κορυφή και θα αρχίσει να σκέφτεται σιγά σιγά το ενδεχόμενο κατάκτησης του πρωταθλήματος, ενώ αν νικήτρια είναι η Ομόνοια, θα σκαρφαλώσει στην πρώτη θέση.

Οι δύο ομάδες είναι αυτή τη στιγμή οι πιο φορμαρισμένες του πρωταθλήματος, αφού μετρούν έξι νίκες και μια ισοπαλία στα τελευταία επτά παιχνίδια.

Νωρίς νωρίς πήρε προβάδισμα στο σκορ η Ομόνοια με τον νεαρό Λοΐζου. Ο νεαρός άσος των πρασίνων, πήρε ασίστ από τον Λέζιακς στο έκτο λεπτό και με πλασέ άνοιξε το σκορ, γράφοντας το 0-1.

Μετά το γκολ της Ομόνοιας, η ΑΕΛ ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και προσπάθησε να ισοφαρίσει το σκορ, όμως η άμυνα της Ομόνοιας έκλεισε καλά τους χώρους και κατάφερε να απομακρύνει κάθε κίνδυνο μπροστά από την εστία του Φαμπιάνο.

Ο Βραζιλιάνος, χρειάστηκε να παρέμβει μόλις μία φορά, μετά από σουτ του Τόρες στο 43', απομακρύνοντας δύσκολα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πίεση της ΑΕΛ ήταν και πάλι ασφυκτική, με τους ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Κέρκεζ να κερδίζουν αρκετά στημένα και να δημιουργούν προϋποθέσεις για γκολ.

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΛ: Βοζίνια, Ράσο, Τσέιρα, Αντωνίου, Σάντος, Ζντραφκοβσκι, Ριέρα, Ντανίλο, Αβραάμ, Τόρρες, Μπάμπιτς

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Λέζιακς, Ντούρις, Τζιωνής, Λανγκ, Κούσουλος, Λοίζου, Κακουλλής

Δωρεάν σε ανοικτή ζώνη ο τελικός πρωταθλήματος στο ΓΣΠ ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ
Αίμα και άμμος στο ΓΣΠ για το πρωτάθλημα που ισοδυναμεί με τριπλή ευκαιρία για ομίλους
Αρνητική πρωτιά για Πάφο και Άρη για τη χρησιμοποίηση του ντόπιου ποδοσφαιριστή
Ρίχνει το μπαλάκι πίσω στην Αστυνομία ο ΑΠΟΕΛ και αφήνει αιχμές κατά της ΑΕΚ
Άκυρο Αστυνομίας στα αιτήματα ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ για παραχώρηση της Βόρειας
Στην τελική ευθεία η προετοιμασία της Εθνικής Παίδων ενόψει EURO U-17
«Δεν θα έλεγα ότι υποστηρίζουμε την Ομόνοια στον απόλυτο βαθμό, αλλά θέλουμε να πάρει το κύπελλο»
Αποθεώνουν Βιτάλ στη Σκωτία-«Είναι αυτό που χρειάζεται η Ρέιντζερς»