Τρίτη σερί ήττα του Τσιτσιπά από τον Τσόριτς-Αποκλείστηκε από το Όπεν της Βιέννης

Σε τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στο Tour, το εμπόδιο του Μπρόρνα Τσόριτς αποδείχθηκε αξεπέραστο για τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Αρχικά στον 3ο γύρο του US Open, στη συνέχεια στον τελικό του Σινσινάτι και απόψε στο Όπεν της Βιέννης, ο Κροάτης (Νο27 στον κόσμο) επικράτησε με 2-1 σετ του Έλληνα πρωταθλητή, μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι στη φάση των «16» του τουρνουά της αυστριακής πρωτεύουσας.

Αινιγματική ανάρτηση Τσιτσιπά μετά το βρίσιμο, δημοσίως, στον πατέρα του: «Κανείς δεν μένει μαζί σου για πάντα...»

Τσιτσιπάς: Ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 1-0 σετ

Ο Τσιτσιπάς, παρότι προηγήθηκε με 1-0, δεν είχε ανάλογη συνέχεια στο παιχνίδι του και στο τάι μπρέικ λύγισε με 7-6, αφού προηγουμένως ο αντίπαλός του είχε ισοφαρίσει σε 1-1.

Πλέον, στις μεταξύ τους αναμετρήσεις ο Τσόριτς προηγείται με 3-1, με τον Τσιτσιπά να είχε «χαμογελάσει» πριν από 4 χρόνια και συγκεκριμένα στο χωμάτινο 1000άρι τουρνουά της Ρώμης, όπου ο Κροάτης είχε αποχωρήσει στα μέσα του πρώτου σετ εξαιτίας τραυματισμού.

Αντίπαλος του Τσόριτς στους προημιτελικούς του τουρνουά θα είναι ο Πολωνός Χούμπερτ Χουρκάτς, ο οποίος νίκησε με 2-1 σετ τον Εμίλ Ρουσουβουόρι.

Τσιτσιπάς: Ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το παιχνίδι, με τους δύο τενίστες να «βαδίζουν»… χέρι-χέρι στα δύο πρώτα σετ, στα οποία τόσο ο Τσιτσιπάς όσο και ο Τσόριτς έκαναν το break στο 10ο και 9ο game, με τον Έλληνα πρωταθλητή να παίρνει το πρώτο με 6-4 και το προβάδισμα και τον Κροάτη να απαντά με τον ίδιο τρόπο (4-6) και να ισοφαρίζει.

Στο τρίτο και καθοριστικό, ο Τσόριτς έκανε πρώτος το break στο 5ο σετ και προηγήθηκε με 3-2, ο Έλληνας τενίστας ισοφάρισε άμεσα (3-3) και το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, εκεί όπου ο Κροάτης επικράτησε με 7-6 (4), πανηγυρίζοντας έξαλλα την ανατροπή.

Πηγή: iefimerida.gr