ΒΙΝΤΕΟ: Ο Τόμοβιτς έσωσε την ΑΕΚ και την έστειλε στους «8»

Πολύτιμη ισοπαλία 2-2 που της σφραγίζει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του κυπέλλου, εκεί όπου περιμένει ο Ονήσιλος Σωτήρας, απέσπασε η ΑΕΚ κόντρα στην ΠΑΕΕΚ.

Η ομάδα της Λάρνακας προηγήθηκε στο 44', με κεφαλιά του Ρόμο μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λέντες. Στην επανάληψη, μέσα σε λίγα λεπτά η ΠΑΕΕΚ γύρισε το παιχνίδι και βρέθηκε αγκαλιά με την πρόκριση.

Συγκεκριμένα, στο 78’ ήρθε το 1-1, όταν ο Ράμος με σουτ νίκησε τον Λεάλ. Πέντε λεπτά αργότερα,  στο 82’, έγινε το 2-1 μετά από κακό διώξιμο από τον Λεάλ σε γύρισμα του Μιλίτσεβιτς,. Η μπάλα κτύπησε στον Καπαρτή και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τόμοβιτς ισοφάρισε με εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΕΕΚ: Παναγιώτου, Τσόσιτς, Φραγκέσκου (72΄ Μιλτς), Ντίας, Σουμαόρο, Δημητρίου, Μπάμπιτς (72΄ Καπαρτής), Κωμοδίκης (61΄ Ράμος), Κούρος, Άντρις Νεοφύτου (72΄ Νούνιτς), Βαρέλα (85΄ Αμερόνγκεν).

ΑΕΚ: Λεάλ, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου, Γκαρσία (38΄ Τάντι – 86΄ Ολατούνζι), Λέδες (86΄ Ακοράν), Άλτμαν, Εσπινόσα, Φαράζ (73΄ Μάμας), Ρομό, Ντάρμπισαϊαρ (73΄ Ροσάλες).

Αδιόρθωτος Ουάρντα, πληρώνει ακόμη τις... αταξίες του-Παρελθόν και από τον Πανσερραϊκό
«Δέκα χρόνια από τη μέρα που έφυγε από κοντά μας ο Γιώργος Γκουγκούρης, στο δρόμο για το γήπεδο»
Η επεξήγηση της ΚΟΠ για το πέναλτι που ζήτησε η Ομόνοια στο αιώνιο
Ξεπέρασε το 65% του στόχου η οικονομική βοήθεια στην Ανόρθωση-Απήχηση σε φιλάθλους άλλων ομάδων
Βγαίνει μπροστά ο πρώην πρόεδρος της Ανόρθωσης-«Ας σταματήσουμε να κρίνουμε ποιος έφταιξε παραπάνω»
Κλείνει το κεφάλαιο Κίσσα στη Σαλαμίνα μετά από πέντε χρόνια
Δωρεάν σε ανοικτή ζώνη ο τελικός πρωταθλήματος στο ΓΣΠ ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ
Αίμα και άμμος στο ΓΣΠ για το πρωτάθλημα που ισοδυναμεί με τριπλή ευκαιρία για ομίλους