Η ακτινογραφία της αγωνιστικής-Τα νέα δεδομένα στη βαθμολογία

O Απόλλωνας ήταν ο κερδισμένος του ντέρμπι της αγωνιστικής με την Ομόνοια και με την τρίτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο Πρωτάθλημα Cyta έφτασε στους εννέα βαθμούς ισοβαθμώντας στην πρώτη θέση με τον Άρη. Σημαντική νίκη, την πρώτη της στο πρωτάθλημα, πέτυχε και η ΑΕΚ, επικρατώντας με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα με τον αγώνα ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΑΕΛ (19:00) στο ΓΣΠ.

Χθες, ο Απόλλων νίκησε με 2-1 την Ομόνοια η οποία έμεινε στους τρεις βαθμούς. Ο Φελίπε με πέναλτι άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια στο 14ο λεπτό με τους γηπεδούχους να ανατρέπουν τα σε βάρος τους δεδομένα από τέρματα των Πίττα (63') και Ζράντι (83'). Ο Πίττας αστόχησε σε πέναλτι στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Στον άλλο αγώνα, η την πρώτη νίκη της πέτυχε η ΑΕΚ, κερδίζοντας εντός έδρας με 1-0 τη Νέα Σαλαμίνα που είχε τις πρώτες τις απώλειες στο φετινό Πρωτάθλημα. Ο Σανχούρχο πέτυχε το νικητήριο τέρμα στο 45o λεπτό.

Το Σάββατο, ο Άρης νίκησε εκτός έδρας με 1-0 τον ΑΠΟΕΛ και έκανε το 3 στα 3, ενώ ευρεία νίκη με 4-0 σημείωσε η Πάφος επί του Ακρίτα Χλώρακας ως τυπικά φιλοξενούμενη στο "Στέλιος Κυριακίδης".

Την Παρασκευή, η Δόξα κέρδισε στο Παραλίμνι την τοπική ομάδα με 2-1 και η Ανόρθωση την Καρμιώτισσα εκτός έδρας με 2-0.

Βαθμολογία: Άρης 3, Απόλλων 3, Πάφος 7, Ανόρθωση 6, Νέα Σαλαμίνα 6, ΑΕΚ 4, Δόξα 4, ΑΠΟΕΛ 4, Ακρίτας 3, ΕΝΠ 3, Ομόνοια 3,  ΑΕΛ 0 (2 ΑΓ.), Ολυμπιακός 0 (2 ΑΓ.), Καρμιώτισσα 0.

Δωρεάν σε ανοικτή ζώνη ο τελικός πρωταθλήματος στο ΓΣΠ ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ
Αίμα και άμμος στο ΓΣΠ για το πρωτάθλημα που ισοδυναμεί με τριπλή ευκαιρία για ομίλους
Αρνητική πρωτιά για Πάφο και Άρη για τη χρησιμοποίηση του ντόπιου ποδοσφαιριστή
Ρίχνει το μπαλάκι πίσω στην Αστυνομία ο ΑΠΟΕΛ και αφήνει αιχμές κατά της ΑΕΚ
Άκυρο Αστυνομίας στα αιτήματα ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ για παραχώρηση της Βόρειας
Στην τελική ευθεία η προετοιμασία της Εθνικής Παίδων ενόψει EURO U-17
«Δεν θα έλεγα ότι υποστηρίζουμε την Ομόνοια στον απόλυτο βαθμό, αλλά θέλουμε να πάρει το κύπελλο»
Αποθεώνουν Βιτάλ στη Σκωτία-«Είναι αυτό που χρειάζεται η Ρέιντζερς»