BINTEO: Πήρε το ντέρμπι και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή ο Άρης

Σπουδαίο τρίποντο για τον Άρη, ο οποίος κέρδισε με 3-1 τον Απόλλωνα, σε αγώνα που διεξήχθη στο στάδιο Άλφα Μέγα, για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία επέστρεψε στις νίκες μετά από έξι παιχνίδια και έφθασε τους 37 βαθμούς, μειώνοντας την απόσταση της από την 1η ΑΕΚ στους δέκα βαθμούς.

Από την άλλη, ο Απόλλωνας παρέμεινε στην 6η θέση με 32 βαθμούς, ενώ την ομάδα της Λεμεσού ακολουθούν στην 7η και 8η θέση Σαλαμίνα και ΑΕΛ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Δοκάρι στο 6' με τον Απόλλωνα, μετά από σουτ του Ουάρντα, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Βανά Άλβες. Ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι.

Στη συνέχεια ο Άρης ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 20' ο Γκομίς, σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από υπόδειξη του VAR. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε και ακολούθως ο επιθετικός του Άρη σκοράρει από κοντά.

Τραγικό λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα, από τον Πεϊμπέρνς και Γιοβάνοβιτς να δίνουν έτοιμο γκολ στον Κακόριν, ο οποίος απέναντι σε κενή εστία άνοιξε το σκορ στο 30' για τον Άρη.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Άρης διπλασίασε τα τέρματα του με γκολ του Στεπίνσκι.

Συγκεκριμένα, η μπάλα κατέληξε στον Πολωνό φορ του Άρη, μετά από... δόση τύχης και βρέθηκε τετ α τετ με τον Γιοβάνοβιτς, όπου έκανε το 2-0.

Μετά από ωραία ενέργεια από τον Ζράντι, ο Μπρόρσον στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 71'.

Στο 79' δόθηκε πέναλτι στην Έλαφρα Ταξιαρχία, για μαρκάρισμα του Πεϊμπέρνς στον Μπαμπίκα.

Στο 80' ο Κακόριν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, πέτυχε και τρίτο γκολ για τον Άρη και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό, Μπρόρσον, Μουσούντα, Πηλέας (62′ Μποάκι), Σόκε, Στρούσκι (57′ Μπράουν), Μπένγκτσον (85′ Ντελμίρο), Κακόριν, Γκομίς (57′ Μαγιαμπέλα), Στεπίνσκι (57′ Μπαμπίκα).

Απόλλων (Κωνσταντίνος Μακρίδης): Α. Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Β. Γιοβάνοβιτς (65′ Αρτυματάς), Πεϊμπέρν (83′ Γιόστεν), Χαμάς, Βα (65′ Ζράντι), Σπόλιαριτς, Σαχάρ, Ουάρντα (83′ Ίλιεφ), Πίττας (76′ Ντιγκινί), Χέντι.