Ο Κασεμίρο έστειλε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στους 16 του Κυπέλλου Αγγλίας

Θέση στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας έκλεισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Έρικ Τεν Χάαγκ τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο κόντρα στη Ρέντινγκ, αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Κασεμίρο. Ο Βραζιλιάνος πέτυχε δύο πολύ όμορφα γκολ ανοίγοντας τον δρόμο προς τη νίκη, με τον Φρεντ να βάζει ακόμη ένα και οι «κόκκινοι διάβολοι» να παίρνουν τη νίκη-πρόκριση με 3-1.

Από υπέροχη κάθετη του Άντονι στο 55ο λεπτό ο Κασεμίρο τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Λάμλι για το 1-0 και τρία λεπτά αργότερα έκανε και το 2-0 με ωραίο μακρινό σουτ που κόντραρε και σε έναν αμυντικό.

Στο 65’ αποβλήθηκε ο Κάρολ και στο 67′ από ασίστ του Μπρούνο ο Φρεντ με τακουνάκι έκανε το 3-1. Το μόνο που κατάφερε η Ρέντινγκ ήταν να μειώσει σε 3-1 στο 72′ με κεφαλιά του Εμπενγκέ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα στη φάση των «32» του Κυπέλλου Αγγλίας:

• Μάντσεστερ Σίτι-Άρσεναλ 1-0
  • Γουόλσολ-Λέστερ 0-1
  • Άκρινγκτον-Λιντς 1-3
  • Σαουθάμπτον-Μπλάκπουλ 2-1
  • Ίπσουιτς-Μπέρνλι 0-0
  • Λούτον-Γκρίμσπι 2-2
  • Σέφιλντ Γουένσντεϊ-Φλίτγουντ Τάουν 1-1
  • Φούλαμ-Σάντερλαντ 1-1