Νέα ήττα για την Εθνική-Τεσσάρα από τη Γεωργία και έβδομη σερί ήττα

Βαριά ήττα με 3-0 από τη Γεωργία, γνώρισε η Εθνική, σε αγώνα που διεξήχθη στο στάδιο Mikheil Meskhi της Τιφλίδας, για την 7η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024.

Αυτή είναι η έβδομη σερί ήττα για την Εθνική, η οποία παραμένει στην τελευταία θέση του ομίλου χωρίς βαθμό.

Στο πρώτο ημίχρονο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσίασε καλό πρόσωπο, ενώ μάλιστα θα μπορούσε να προηγηθεί στο σκορ.

Ωστόσο, στην επανάληψη o Κβαρατσχέλια και η παρέα του μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με σουτ του Κιτεϊσβίλι στο 46'.

Στο 58' η Γεωργία διπλασίασε τα τέρματα της, χάρη σε γκολ του Κβαρατσχέλια. Ο επιθετικός της Νάπολι, βρέθηκε απέναντι από τον Μολ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ακολούθως, στο 82΄Σενγκέλια με σουτ νίκησε τον Μολ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ στις καθυστερήσεις οι Γεωργιανοί κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Γκόγκιτς.

Ο Μικαουτάτζε ανέλαβε την εκτέλεση του, ήταν εύστοχος και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Oι συνθέσεις των δύο ομάδων

Γεωργία (Γουϊλι Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κβiρκβέλια, Κάσια, Αζάροφ (71′ Σενγκέλια), Λοτσοσβίλι, Κιτεϊσβίλι, Κοτσορασβίλι, Μαμουτσασβίλι, Κβαρατσχέλια, Τσακβετάτζε (71′ Νταβιντασβίλι), Ζιβζιβάτζε (59′ Μικαουτάτζε).

Κύπρος (Τιμούρ Κετσπάγια): Μολ, Ανδρέου (46′ Αντωνίου), Καρώ, Γκόγκιτς, Κυπριανού, Ν. Ιωάννου, Κούσουλος, Χ. Κυριάκου (62′ Χαραλάμπους), Ν. Σπόλιαριτς, Κάστανος (70′ Λοίζου), Χριστοφή (70′ Κακουλλής).