Το... παζλ της πρόκρισης στο EURO-Όλα τα σενάρια στο φινάλε των προκριματικών

Συνεχίζεται απόψε (20/11) η προκριματική διαδρομή του Euro 2024 που θα ολοκληρωθεί την Τρίτη (21/11) με τη διεξαγωγή της 10ης αγωνιστικής, πριν τον Μάρτιο γίνουν γνωστές οι τρεις ομάδες που θα προέλθουν από τα play-off του Nations League.

Δέκα έξι ομάδες που έχουν ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή τους σε αυτή την προκριματική φάση, και η οικοδέσποινα Γερμανία, αφήνουν επτά κενές θέσεις, τέσσερις από τις οποίες θα αποκτήσουν κάτοχο έως αύριο βράδυ.  

Έχουν προκριθεί: Αλβανία, Αυστρία, Βέλγιο, Δανία, Αγγλία, Γαλλία, Ουγγαρία, Ολλανδία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Σκωτία, Σερβία, Σλοβακία, Ισπανία,  Ελβετία, Τουρκία και η οικοδέσποινα Γερμανία 

Remaining Time-0:00FullscreenMute

Επιβεβαιώθηκαν στα play-off: Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Φινλανδία, Γεωργία, Ελλάδα, Ισραήλ, Λουξεμβούργο, Πολωνία.

Εξασφαλισμένη τουλάχιστον μια θέση στα play-off (λόγω της κατάταξης του UEFA Nations League): Κροατία, Ιταλία, Καζακστάν, Ουκρανία

Δεν μπορούν να τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου: Ανδόρα, Αρμενία,  Αζερμπαϊτζάν, Λευκορωσία, Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Βουλγαρία, Κύπρος, Εσθονία, Νησιά Φερόε, Φινλανδία, Γεωργία, Γιβραλτάρ, Ελλάδα, Ισλανδία, Ισραήλ, Κόσοβο, Λετονία, Λιχτενστάιν, Λιθουανία, Μάλτα, Μαυροβούνιο, Βόρεια Ιρλανδία, Βόρεια Μακεδονία, Νορβηγία, Πολωνία, Ιρλανδία, Σαν Μαρίνο, Σουηδία

Αυτά είναι σύμφωνα με την UEFA, τα δεδομένα και αυτές οι πιθανότητες σε καθένα από τους 10 προκριματικούς ομίλους:

1ος όμιλος:

- Η Σκωτία και η Ισπανία προκρίθηκαν.

2ος όμιλος 

10η αγωνιστική (Τρίτη 21 Νοεμβρίου)

Γιβραλτάρ-Ολλανδία, Ελλάδα-Γαλλία

- Γαλλία και Ολλανδία προκρίθηκαν στην τελική φάση.

- Η Ελλάδα δεν θα μπορέσει να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις αλλά επιβεβαιώθηκε στα play-off.

- Η Ιρλανδία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.

- Το Γιβραλτάρ δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις

3ος όμιλος

9η αγωνιστική (Δευτέρα 20 Νοεμβρίου)

Βόρεια Μακεδονία-Αγγλία, Ουκρανία-Ιταλία

- Η Αγγλία προκρίθηκε.

- Η Ιταλία θα προκριθεί εάν αποφύγει την ήττα από την Ουκρανία. αν χάσει θα επιβεβαιωθεί στα play-off.

- Η Ουκρανία θα προκριθεί αν κερδίσει την Ιταλία.

- Η Βόρεια Μακεδονία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.

- Η Μάλτα δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.

4ος όμιλος 

10η αγωνιστική (Τρίτη 21 Νοεμβρίου)

Κροατία-Αρμενία, Ουαλία-Τουρκία

- Η Τουρκία έχει προκριθεί.

- Η Κροατία θα προκριθεί αν κερδίσει την Αρμενία ή εάν η Ουαλία δεν κερδίσει την Τουρκία.

- Η Ουαλία μπορεί να προκριθεί εάν κερδίσει την Τουρκία και η Κροατία δεν νικήσει την Αρμενία.

- Η Αρμενία δεν θα μπορέσει να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις εάν χάσει ή αν φέρει ισοπαλία και κερδίσει η Κροατία.

- Η Λετονία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.

5ος όμιλος 

9η αγωνιστική (Δευτέρα 20 Νοεμβρίου)

Αλβανία-Νησιά Φερόε, Τσεχία-Μολδαβία

- Η Αλβανία προκρίθηκε.

- Η Τσεχία θα προκριθεί αν αποφύγει την ήττα από τη Μολδαβία.

- Η Πολωνία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.

- Η Μολδαβία θα προκριθεί αν κερδίσει την Τσεχία.

- Τα Νησιά Φερόε δεν μπορούν να τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις.

6ος όμιλος 

- Το Βέλγιο και η Αυστρία προκρίθηκαν στην τελική φάση.

7ος όμιλος 

- Η Ουγγαρία και η Σερβία προκρίθηκαν στη τελική φάση

8ος όμιλος 

9η αγωνιστική (Δευτέρα 20 Νοεμβρίου)

Βόρεια Ιρλανδία-Δανία, Σαν Μαρίνο-Φινλανδία, Σλοβενία-Καζακστάν

- Η Δανία προκρίθηκε.

- Η Σλοβενία θα προκριθεί αν αποφύγει την ήττα από το Καζακστάν.

- Το Καζακστάν θα προκριθεί εάν κερδίσει τη Σλοβενία, αν αποτύχει να κερδίσει θα επιβεβαιωθεί στα play-off.

- Η Φινλανδία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις και θα μπει στα play-off.

- Η Βόρεια Ιρλανδία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.

- Το Σαν Μαρίνο δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.

9ος όμιλος 

10η αγωνιστική (Τρίτη 21 Νοεμβρίου)

Ανδόρα-Ισραήλ, Κόσοβο-Λευκορωσία, Ρουμανία-Ελβετία.

- Ελβετία και Ρουμανία έχουν προκριθεί στην τελική φάση.

- Το Ισραήλ δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις αλλά έχει επιβεβαιωθεί στα play-off.

- Το Κόσοβο δεν μπορεί να τερματίσεις στις δύο πρώτες θέσεις

- Η Λευκορωσία δεν μπορεί να τερματίσεις στις δύο πρώτες θέσεις

- Η Ανδόρα δεν μπορεί να τερματίσεις στις δύο πρώτες θέσεις

10ος όμιλος

- Η Πορτογαλία και η Σλοβακία προκρίθηκαν στους τελικούς.

- Λουξεμβούργο και Βοσνία/Ερζεγοβίνη επιβεβαιώθηκαν στα play-off

Δειτε Επισης

Αποσύρθηκε από την εθνική Σερβίας ο Τάντιτς
Μητέρα Εμπαπέ: Αν δεν ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης, ο Κιλιάν δεν θα είχε φύγει από το Παρίσι
Τα λεφτά που θα πάρει καθαρά ο Εμπαπέ από τη Ρεάλ
Κρόος για το χέρι του Κουκουρέγια-«Ο διαιτητής ήξερε ότι αν το κοιτούσε, θα έπρεπε να το δώσει»
Γιαμάλ, Μέσι, Μπαπέ... Ποια φανέλα είναι η πιο ακριβή;
Με Ροναλντίνιο, Ινιέστα, Πουγιόλ και όλα τα αστέρια του παρόντος η νέα φανέλα της Μπαρτσελόνα
Παύθηκε ο υφ. Αθλητισμού της Αργεντινής επειδή ζήτησε τη «συγγνώμη» του Μέσι για τα ρατσιστικά τραγούδια
Η Παρί δίνει 100 εκατομμύρια για τον Οσιμέν-Στο Παρίσι ο ατζέντης του
Μοράτα: Η εμπιστοσύνη του Ιμπραΐμοβιτς και του Φονσέκα με έκαναν να πάω στη Μίλαν
BINTEO: Επική διάψευση Ποστέκογλου για τα περί εθνικής Αγγλίας-«Έπαιρνα έναν υπνάκο»