Η ανάλυση του Κυπριανίδη για τις αμφισβητούμενες φάσεις στα δύο ντέρμπι

Τις αμφισβητούμενες φάσεις για το ντέρμπι Άρης-ΑΠΟΕΛ, καθώς και το Απόλλωνας-Ανόρθωση, σχολίασε ο πρώην διεθνής διαιτητής και αναλυτής επίμαχων φάσεων, Γιαννάκης Κυπριανίδης, μιλώντας στον Super Sport FM

Άρης-ΑΠΟΕΛ

7′ Ο VARίστας καλεί τον διαιτητή να εξετάσει για πιθανή κόκκινη κάρτα στον Μαγιαμπέλα για φάουλ στον Μαρκίνιος. Βρήκε τον παίκτη πίσω στο πόδι με τις τάπες, δίχως δύναμη.

10′ Κίτρινη στον Κοκόριν. Πολύ βίαιος και δυνατός τρόπος πάνω στον Σαρφό. Για εμένα αυτή η φάση ήταν για κόκκινη. Θα έπρεπε να τον καλέσει το VAR να δει τη φάση.

72′ Πέναλτι κερδίζει ο Άρης από μαρκάρισμα του Ζέφτε στον Μπαμπίκα. Έπαιξε τη μπάλα ο παίκτης του ΑΠΟΕΛ, όμως έβαλε τα πόδια του ανάμεσα σε αυτά του αντιπάλου και προκάλεσε την ανατροπή.

78′ Για το πέσιμο του Κρέσπο, δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι από τα ριπλέι που είδαμε. Η φάση πάντως ελέγχθηκε από το VAR.

90+4′ Κίτρινη στον Πέτροβιτς. Σωστή η κάρτα, παρά το γεγονός πως διαμαρτυρήθηκαν οι του Άρη.

90+7′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Εφράιμ. Σωστή η αποβολή.

Απόλλωνας-Ανόρθωση

52′ Ακυρώνεται γκολ της Ανόρθωσης. Ο Ουαγκέ που έκανε την μπαλιά ήταν σε θέση οφσάιντ. Σωστή απόφαση.

53′ Ακυρώνεται και άλλο γκολ της Ανόρθωσης γιατί ο Γκασάμα ήταν μπροστά. Σωστή απόφαση.

63′ Ακυρώνεται ξανά τέρμα της Ανόρθωση. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR, ο σκόρερ ήταν πιο μπροστά.

64′ Πέναλτι ζητά η Ανόρθωση σε πτώση του Φερέιρα, όμως ο παίκτης του Απόλλωνα έπαιξε τη μπάλα και σωστά δεν δόθηκε κάτι.

76′ Απευθείας κόκκινη στον Μαρμούκ για φάουλ στον Βαλμπουενά. Ο διαιτητής μετά από παρέμβαση του VAR πήγε στο on field review και άλλαξε την απόφαση του δίνοντας κίτρινη στον παίκτη της Ανόρθωσης. Σωστά γιατί ήταν τάκλιν και βρήκε κάτω στο παπούτσι τον παίκτη.

91′ Σκοράρει ο Απόλλωνας όμως δίνεται επιθετικό φάουλ. Σωστά γιατί ο Κρέμντσικ ανέβασε ψηλά το πόδι με τις τάπες.

90+7′ Πέναλτι ζητά η Ανόρθωση σε πέσιμο του Φερέιρα. Σωστά δεν δόθηκε κάτι.

Βγαίνει μπροστά ο Παπασταύρου-«Δυστυχώς δεν εξελίχθηκε όπως θέλαμε ο τελικός»
Η μπάλα στήνεται στη σέντρα-Αρχίζει το EURO U-17 στην Κύπρο
Η αναφορά του Κυβερνητικού Εκπροσώπου για τη νίκη της Πάφου-«Η χαρά μας είναι εμφανής»
Έγινε χαμός στην Πάφο για το κύπελλο-Πανηγύρισαν με την ψυχή τους (pics)
Έτσι έγραψε ιστορία η Πάφος-Κέρδισε το πρώτο της τρόπαιο και εξασφάλισε ευρωπαϊκό εισιτήριο
Καρσέδο: Είμαι περήφανος για την ομάδα, πανευτυχής για αυτό που καταφέραμε
BINTEO: Η στιγμή που οι παίκτες της Πάφου σηκώνουν το τρόπαιο στον ουρανό
Το μήνυμα Ντουμπόφ μετά την κατάκτηση του κυπέλλου-«Είναι μόνο η αρχή, ονειρευόμαστε και πρωτάθλημα»
Τρελά πανηγύρια από τους ποδοσφαιριστές της Πάφου-Σήκωσαν ψηλά τους Ντούμποφ και Καρσέδο (pics)
Πήρε φόρα από τη... σήραγγα η Πάφος, διέλυσε με τριάρα την Ομόνοια και κατέκτησε το πρώτο της Κύπελλο