Πέρασε από το Κλερμόν και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή η Μαρσέιγ

Πέρασε από χίλια κύματα όμως τελικά διεξήχθη η αναμέτρηση της Κλερμόν με τη Μαρσέιγ, που βρήκε νικήτρια τη δεύτερη με 2-0.

Ο αγώνας για την 23η αγωνιστική της Ligue 1 ξεκίνησε με 45 λεπτά καθυστέρηση λόγω εκτεταμένων επεισοδίων που έγιναν έξω από το "Gabriel Monpied", με τη χρήση δακρυγόνων από τις δυνάμεις της αστυνομίας να κάνουν αποπνικτική την ατμόσφαιρα - με αποτέλεσμα η σέντρα να πάει τρία τέταρτα πίσω.

Όταν τελικά παίχτηκε μπάλα, οι Μασσαλοί ήταν αυτοί που υπερτέρησαν, με τον Αλέξις Σάντσες να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα με δύο γκολ.

Ο Χιλιανός άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 44ο λεπτό και σφράγισε τη νίκη της ομάδας του με κοντινή κεφαλιά στο 81'.

Η Μαρσέιγ επέστρεψε έτσι στις νίκες στο πρωτάθλημα και ανέβηκε εκ νέου στη 2η θέση της βαθμολογίας, απέχοντας πέντε βαθμούς από την πρωτοπόρο, Παρί Σεν Ζερμέν.

Αναλυτικά η 23η αγωνιστική:

Παρασκευή 10/2

Νις-Αζαξιό 3-0

(3' Ντάντε, 69', 90' Μπραχίμι)

Σάββατο 11/2

Μονακό-Παρί Σεν Ζερμέν 3-1

(4' Γκολόβιν, 18', 45'+2' Μπεν Γεντέρ - 39' Ζαΐρ-Εμερί)

Πηγή: sportfm

Η Ρεάλ αφαίρεσε τον Εμπαπέ από διαφημιστική καμπάνια εν μέσω δημοσιευμάτων για εμπλοκή του σε υπόθεση βιασμού
Συγκλονίζει ο Λουίς Ενρίκε για την κόρη του-«Έζησε μαζί μας εννέα υπέροχα χρόνια»
Πρόεδρος της Λα Λίγκα στον Ινφαντίνο: «Αποσύρετε αυτό το παγκόσμιο Κύπελλο τώρα»