Πάρτι των Μπακς στο Πόρτλαντ με διπλό Γιάννη

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε. Οι Μπακς απέφυγαν τις... κακοτοπιές στο Πόρτλαντ, έκαναν αυτά που έπρεπε σε άμυνα και επίθεση και επικράτησαν με 108-127, σε ένα ματς που έφτασαν ακόμα και στο +26, καθαρίζοντάς το από την 3η περίοδο. Έφτασαν έτσι τις 8 σερί νίκες, επιβεβαιώνοντας ότι βρίσκονται σε πολύ καλό φεγγάρι.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεκίνησε νωθρά, το ματς είχε καλές και κακές στιγμές και βγήκε εκτός ρυθμού με το γρήγορο φόρτωμά του με 4 και αργότερα 5 φάουλ. Ακόμα κι έτσι όμως, είχε 24 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε μόλις 23 λεπτά συμμετοχής.

Ο Μπρουκ Λόπεζ με 27 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο... φάρος των Μπακς στο παιχνίδι, εκμεταλλευόμενος την απουσία του Γιουσούφ Νούρκιτς, με τον Τζρου Χόλιντεϊ να προσθέτει 20 πόντους, σε ένα ματς που τα ριμπάουντ ήταν 55-28 υπέρ του Μιλγουόκι.

Για τους Μπλέιζερς, ο Ντέμιεν Λίλαρντ είχε 28 πόντους (αλλά 7/18 σουτ) και ο Άνφερνι Σάιμονς 21 πόντους.

Στο 37-17 (23-5 εντός και 14-12 εκτός) το ρεκόρ των Μπακς, στο 26-28 (14-12 εντός, 12-16 εκτός) των Μπλέιζερς, που γνώρισαν την 2η συνεχόμενη ήττα τους και παρέμειναν στην 11η θέση της Δύσης.

Επόμενος αντίπαλος των Μιλγουόκι Μπακς, οι Λέικερς του ΛεΜπρόν Τζέιμς, τα ξημερώματα της Παρασκευής (10/2, 05:00 ώρα Ελλάδος) στο Λος Άντζελες, στο δεύτερο από τα τρία σερί εκτός έδρας παιχνίδια τους στην Δύση.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι, με 3 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 6 λεπτά συμμετοχής, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο με 5 πόντους και 3 λάθη. Η συνέχεια δεν διέφερε και πολύ, με κάθε καλή φάση του να διαδέχεται μία κακή στιγμή του, με την άμυνα του Πόρτλαντ να τον κάνει λίγο παθητικό, με αποτέλεσμα στο τέλος του πρώτου μέρους να έχει 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 λάθη.

Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους τον βρήκε να είναι λίγο πιο επιθετικός και να σημειώνει μαζεμένους πόντους. Πάνω όμως που φάνηκε να βρίσκει ρυθμό όμως έφτασε στα 4 φάουλ, με τον Μάικ Μπούντενχόλζερ να τον αποσύρει άμεσα στον πάγκο. Ακόμα κι έτσι πάντως, λίγο αργότερα τον έριξε πάλι στο παρκέ, με τον "Greek Freak" να σημειώνει μαζεμένους πόντους, φτάνοντας στο double-double πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος, έχοντας ήδη 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Στην συνέχεια χρεώθηκε με το 5ο του φάουλ και πέρασε στον πάγκο, οι Μπακς συνέχισαν να κυριαρχούν χωρίς αυτόν και ο ίδιος δεν χρειάστηκε να ζοριστεί ιδιαίτερα και να ανεβάσει περισσότερο ταχύτητα μέχρι το τέλος.

Ο αγώνας

Το Μιλγουόκι ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και με τον Μπρουκ Λόπεζ να σημειώνει 11 γρήγορους πόντους ξέφυγαν με 3-14 και 6-16. Οι Μπλέιζερς μείωσαν άμεσα σε 13-16 με ένα σερί 7-0, ωστόσο οι Μπακς δεν επηρεάστηκαν και συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, κλείνοντας το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 22-30.

Οι φιλοξενούμενοι εξακολούθησαν να χτυπάνε το Πόρτλαντ κοντά στο καλάθι και με ένα συνολικό επιμέρους σκορ 2-12 ξέφυγαν με 24-38 και 26-41 λίγο αργότερα. Το Πόρτλαντ αντέδρασε και μείωσε σε 41-51, αλλά δεν πλησίασε περισσότερο, με το Μιλγουόκι να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενο με 48-58, με τον Λόπεζ να έχει 17 πόντους και τον Γιάννη 9 πόντους.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τους Μπακς και τον Γιάννη να μπαίνουν με φόρα στο παρκέ, με τον "Greek Freak" να σημειώνει 6 μαζεμένους πόντους. Κάπου εκεί όμως φορτώθηκε με το 4ο φάουλ του - υπέπεσε σε δύο μαζεμένα στην άμυνα - και πέρασε στον πάγκο. Αυτό όμως ελάχιστα επηρέασε τους Μπακς, που με τον σταρ τους στον πάγκο έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 15-3 και στηριζόμενοι στην κυριαρχία του Λόπεζ κοντά στο καλάθι ξέφυγαν με 66-88.

Τότε ήταν που επέστρεψε στο παρκέ ο Γιάννης και σημείωσε μερικούς μαζεμένους πόντους ανεβάζοντας την διαφορά στους 26 πόντους (68-94), με το Μιλγουόκι να κλείνει τελικά την τρίτη περίοδο προηγούμενο με 71-95.

Με τους Μπακς να έχουν πάρει φόρα, η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία. Ούτε καν το γρήγορο (και... αυστηρό) 5ο φάουλ που χρεώθηκε ο Αντετοκούνμπο δεν επηρέασε το Μιλγουόκι, που στηρίχθηκε στην κυριαρχία του Λόπεζ, την άμυνά του και τα τρίποντα, είχε σταθερά μία διαφορά κοντά στους 20 πόντους και έφτασε σε μία άνετη νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-30, 48-58, 71-95, 108-127

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ (Τσόνσι Μπίλαμπς): Γιούμπανκς 10 (5 ασίστ), Γκραντ 13 (4/13 σουτ, 1/7 τρίποντα), Λίλαρντ 28 (7/18 σουτ, 2/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Χαρτ 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σάιμονς 21 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουότφορντ 6 (1), Μπράουν, Γουόκερ 6 (1), Μπάτλερ, Λιτλ 8 (1), Πέιτον 2, Σαρπ (0/6 σουτ)

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Γ. Αντετοκούνμπο 24 (9/14 σουτ, 6/8 βολές, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 λάθη), Λόπεζ 27 (2/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 20 (2/8 τρίποντα, 8 ασίστ), Κόνατον 11 (3), Άλεν 3 (1), Μαμουκελασβίλι 2, Μίντλετον 13 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Θ. Αντετοκούνμπο, Κάρτερ 11 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μάθιους 6 (2), Ινγκλς 5 (1), Μποσάμπ 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς: 28/55 δίποντα, 9/36 τρίποντα, 25/29 βολές, 28 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 31/45 δίποντα, 16/42 τρίποντα, 17/21 βολές, 55 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 14 λάθη

AΕΛ και ΑΕΚ διεκδικούν το τρόπαιο του κυπέλλου στο φούτσαλ
«Ο Χεζόνια φοράει τα λευκά, αλλά… σκέφτεται το πράσινο»
Συνάντηση με τον Μπέκαμ στο προπονητικό κέντρο της Ίντερ Μαϊάμι για Τσιτσιπά και Μπαντόσα
Ώρα τελικού κυπέλλου στο μπάσκετ για Κεραυνό και ΑΕΚ
Koντίδης: Στόχος να προετοιμαστώ όσο καλύτερα μπορώ για τους Ολυμπιακούς Αγώνες
Απίθανη ανατροπή από το -30 οι Χοκς και τέλος το σερί των Σέλτικς
Έσπασε το προσωπικό του ρεκόρ πόντων σε μία σεζόν ο Γιάννης
Στο ανώτατο επίπεδο συναγερμού η Γαλλία πριν τους Ολυμπιακούς-Συνάντηση των μυστικών υπηρεσιών
Χάλκινο μετάλλιο για τη Βέρα Τουκολούκοβα στο Παγκόσμιο Κύπελλο ρυθμικής γυμναστικής