Στα ημιτελικά του Conference League η Γάνδη

Η Γάνδη έγινε η πρώτη χρονικά ομάδα που έκλεισε θέση στην οκτάδα του Conference League και το έκανε με άκρως εμφατικό τρόπο, αφού μετά από το 1-1 εντός έδρας με την Μπασακσεχίρ μία εβδομάδα νωρίτερα, το βράδυ της Τετάρτης (15/03) έριξε νοκ-άουτ την αντίπαλό της θριαμβεύοντας με 4-1 στην Κωνσταντινούπολη.

Πρόσωπο της βραδιάς ήταν ο Γκιφτ Όρμπαν, με τον 20χρονο Νιγηριανό επιθετικό να πανηγυρίζει χατ-τρικ μέσα σε τέσσερα λεπτά, από το 31ο μέχρι το 34ο λεπτό, και να δίνει προβάδισμα τριών γκολ στην ομάδα του, με τον Κάιπερς να παίρνει τη σκυτάλη για να γράψει το 0-4 στο 37' και την Μπασακσεχίρ να αποχαιρετάει τη διοργάνωση πετυχαίνοντας απλά το γκολ της τιμής με τον Γιανουζάι στο 88ο λεπτό.

Πηγή: sport24

Φαν Ντάικ: Αν συνεχίσουμε με τέτοιες εμφανίσεις, δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα