Η 34αρα του Γιάννη δεν έφτανε-Πρώτη ήττα για Μπακς μετά από 16 ματς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε 34 πόντους κόντρα στους Σίξερς, όμως οι Μπακς γνώρισαν την πρώτη τους ήττα μετά από 16 ματς, με τους 76ερς να επικρατούν με 133-130.

O Έλληνας σούπερ σταρ το πάλεψε όσο μπορούσε ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 34 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 35 λεπτά συμμετοχής, έχοντας 9/18 δίποντα και 16/18 βολές.

Το ματς ήταν ντέρμπι, όπως αναμενόταν από το ξεκίνημά του, με την πρώτη περίοδο να λήγει ισόπαλη με 29-29 και τους Μπακς να κλείνουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 59-53.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο ο Γκρέισον Άλεν πήρε «φωτιά» και με 6/6 τρίποντα «πλήγωσε» την άμυνα των Σίξερς, με τους Μπακς να φτάνουν στο +14 (99-85), όμως οι 76ερς δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Με τον Τζέιμς Χάρντεν να είναι καταλυτικός στη τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και έκανε τη μεγάλη ανατροπή, παίρνοντας το ντέρμπι κόντρα στους Μπακς.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Τζέιμς Χάρντεν που σημείωσε 38 πόντους, έχοντας 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ, με τον Ζοέλ Εμπίιντ να ακολουθεί με 31 πόντους, 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Για τα «Ελάφια» εκτός από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ξεχώρισαν ο Τζρου Χόλιντεϊ (26π, 4ρ, 13ασ), ο Μπρουκ Λόπεζ (26π, 6ρ, 4ασ) και ο Γκρέισον Άλεν (20π, 3ρ, 3ασ).

Τα δωδεκάλεπτα: 29-29, 59-53, 99-85, 130-133

Πηγή: sdna.gr