Πήρε την πολυπόθητη νίκη και ελπίζει σε παραμονή στην Α’ κατηγορία η ΕΝΠ

Με τον καλύτερο τρόπο φαίνεται να έληξε το παιχνίδι της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου απέναντι στην ΑΕΛ, αφού οι βυσσινί κατάφεραν να κυριαρχήσουν στην έδρα τους και να κατατάξουν τον αγώνα στις επιτυχίες τους, κερδίζοντας την ομάδα της Λεμεσού με 3-0.

Η ΕΝΠ αντιμετώπιζε την ΑΕΛ στο «Τάσος Μάρκου», για την 13η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος και με τη νίκη της παραμένει ζωντανή στη μάχη να μην ακολουθήσει τον Ολυμπιακό και τον Ακρίτα, στο δρόμο για υποβιβασμό στη Β’ κατηγορία. Η θέληση των βυσσινί να κερδίσουν τον αγώνα, φάνηκε από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, καθώς κυριάρχησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση δεν άφησε περιθώρια στην ΑΕΛ για επίθεση.

Παρά τη θέληση όμως, η ομάδα του Παραλιμνίου δεν ήταν εύστοχη, παρά τις οκτώ τελικές προσπάθειες που είχε, με τις πέντε να είναι κοντά στο στόχο. Το πολυπόθητο τέρμα ήρθε στο πρώτο εικοσάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 62’, με κεφαλιά του Ρουσιά και στο 76’ ο Λαμί έστειλε και πάλι την μπάλα στα δίκτυα, με ωραίο πλασέ. Τη νίκη σφράγισε ο Κωνσταντίνου στο 80’, με σουτ εντός της περιοχής.

Από την άλλη, ήταν ξεκάθαρο πως η ομάδα της Λεμεσού, έχει στρέψει το βλέμμα στον τελικό κυπέλου με την Ομόνοια, την ερχόμενη Τετάρτη.

Η ταυτότητα του αγώνα

Παραλίμνι (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Κόρσια (46′ Γεβρέμοβιτς), Εχμάν (46′ Λαμί), Πολυκάρπου, Ντα Σίλβα, Χριστοφή, Λουσέρο, Μέιρα (46΄Κωνσταντίνου), Ντιαβαρά, Φερνάντες, Ρουσιάς (75′ Ντρέκσα).

ΑΕΛ (Χρίστος Χαραλάμπους): Ολιβέιρα, Σιλβέστρος, Μπιλοβάρ, Κολιάς (82′ Νεοφύτου), Κοντινέλα (82′ Ν. Κέρκεζ), Ιωάννου, Ζαχαρία (64΄Τσιμπόλα), Βεσλίνοβιτς, Χριστοδούλου (64′ Κάσα), Σεργίου, Οδυσσέως (64′ Μιραλάς).

Σκόρερ: Ρουσιάς 62′, Λαμί 76′, Κωνσταντίνου 80′ / –

Κίτρινες: – / –

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Τάσος Μάρκου»

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

Α’ Βοηθός: Λαζάρου Ιωάννης