Το δεκάλεπτο της απόλυτης καταστροφής της Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς τη διεκδίκησή της για την επιστροφή στην κορυφή της Bundesliga έπειτα από 11 χρόνια.

Εμπόδιό της στην τελευταία πίστα ήταν η Μάιντς, η οποία αν και θεωρούταν το αουτσάιντερ, εξανέμισε το όνειρο των Βεστφαλών για την κατάκτηση του πρωταθλήματος μέσα σε 10 λεπτά.

Στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από κόρνερ του Φερνάντες, ο Χάνκε Όλσεν πρόλαβε στο πρώτο δοκάρι τον Μπέλιγχαμ και με κεφαλιά έκανε το 0-1, παγώνοντας το "Ζίγκναλ Ιντούνα Παρκ".

Στο 19' η Ντόρτμουντ είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει με πέναλτι. Ο Κορ ανέτρεψε τον Γκερέιρο στη γωνία της περιοχής κα, αλλά ο Ντάμεν έπεσε αριστερά και απέκρουσε.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Μάιντς βγήκε στην αντεπίθεση, ο Λι έκανε τη σέντρα από αριστερά κι ο Ονισίγουο έπιασε την κεφαλιά για το 2-0