Δυο χάλκινα μετάλλια για το κυπριακό τραπ στους ΑΜΚΕ

Με δύο μετάλλια ξεκίνησε την αγωνιστική δράση την Τετάρτη η Κύπρος στους 19ους ΑΜΚΕ, που διεξάγονται στη Μάλτα.

Στον τελικό του τραπ γυναικών η Madina Kuchkarova πέτυχε 30/40 δίσκους και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Εξάλλου, στον τελικό του τραπ ανδρών , ο Νιχατ Ακτερτζί κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, πετυχαίνοντας 34/40 δίσκους.

Η Άντη Ιερίδη, κατέλαβε την 5η θέση στον τελικό του τραπ γυναικών με 17/30. Ο Αντρέας Μακρής με 22/30 στον τελικό ανδρών κατέλαβε την 5η θέση .

Air Pistol 10μ

Η Κωνσταντίνα Πρατσή κατέλαβε την 5η θέση στον τελικό , ενώ στα προκριματικά πέρασε πρώτη στον τελικό του Air pistol 10μ. Και με την καλύτερη φετινή της επίδοση (550).

Η πρωταθλήτρια Παναγιώτα Χαραλάμπους αδικήθηκε στα προημιτελικά από τον κριτή του αγώνα, με αποτέλεσμα να μην ξαναβρεί την αυτοσυγκέντρωση της, να μείνει μακριά από τις επιδόσεις της και να γνωρίσει τον αποκλεισμό, ενώ ήταν άτυχη και στην τελευταία της βολή.

Το χρυσό κατέκτησε η Μάλτα, ενώ το αργυρό και το χάλκινο κατέκτησε το Μονακό.

Στο Kirkop Sports Complex, όπου διεξάγεται ο αγώνας υπάρχει απίστευτη ατμόσφαιρα, με τους παρευρισκόμενους να εμψυχώνουν τους αθλητές και να χειροκροτούν τις προσπαθείς τους.

Τένις : Δυο νίκες και δύο ήττες

Ο Πέτρος Χρυσοχοός και ο Στυλιανός Χριστοδούλου πέρασαν την Τετάρτη στα ημιτελικά του τένις, στα πλαίσια των ΑΜΚΕ.

Ο Πέτρος Χρυσοχοός νίκησε στα προημιτελικά με 2-0 σετ (6-4, 7-5) τον Vacherot Valentin, ενώ ο Στυλιανός Χριστοδούλου νίκησε με 2-1 (6-4, 4-6, 6-4) τον Knaff Alex.

Οι τενίστριες Κλειώ Μαρία Ιωάννου και Μαρία Κωνσταντίνου ηττήθηκαν στα προημιτελικά και αποκλείστηκαν.

Παγκύπριο ρεκόρ στην κολύμβηση

Οι γυναίκες στη σκυταλοδρομία 4Χ100 ελεύθερο στην κολύμβηση , οι οποίες κατέκτησαν την Τρίτη το αργυρό μετάλλιο, πετυχαίνοντας παγκύπριο ρεκόρ με χρόνο 3:50.99. Το προηγούμενο ήταν 3.55.06 από το 2007, σύμφωνα με τις παγκύπριες επίδοσης της Κυπριακής Ομοσπονδίας Κολύμβησης (12.5.2023).