Μεγάλη πρόκριση επί του Μάρεϊ πέτυχε Τσιτσιπάς

Μετά από αγώνα 4,5 ωρών που ξεκίνησε χθες και ολοκληρώθηκε… σήμερα ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 3-2 σετ επί του έμπειρου Άντι Μάρεϊ και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Γουίμπλεντον.

Σαφώς σε καλύτερη κατάσταση σήμερα ο Ελληνας άσος, ν. 5 στον κόσμο κατάφερε την ανατροπή, καθώς έχασε με 2-1 σετ. Ισοφάρισε αρχικά στο τάι μπρέικ με 7-6 για να πάρει τη μεγάλη νίκη επί του πάλαι ποτέ ν. 1 στην παγκόσμια κατάταξη Μάρεϊ στο 5ο κρίσιμο σετ με 6-4 games.

Θυμίζουμε ότι χθες στην διακοπή λόγω προχωρημένης ώρας ο Άντι Μάρει είχε καταφέρει να ανατρέψει το αρχικό προβάδισμα του Τσιτσιπά στο τάι μπρέικ και να περάσει προσωρινά μπροστά επικρατώντας με 6-4 games στο τρίτο σετ.

Πηγή: ΕΡΤ

«Ήταν δύσκολη ήττα για εμάς, να ανασυγκροτηθούμε και να κερδίσουμε αύριο»
Νέα τεράστια επένδυση από τους Τούρκους-Πότε θα επιστρέψει η Formula 1 στην Κωνσταντινούπολη
«Δεν μπορούμε να αφήνουμε τους διαιτητές να καθορίζουν το παιχνίδι, πρέπει να το κάνουμε εμείς»
Έξαλλος ο Μπαρτώκας μετά το φινάλε του Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα, είχε επεισόδιο με τον Σάδα (vid)
Άλωσαν τη Νέα Υόρκη και μένουν «ζωντανοί» οι Σίξερς
Ο Λεμπρόν Τζέιμς ενεργοποίησε την «βόμβα»-Ελεύθερος για μεταγραφή και περιμένει τον… γιο του
Ζωντανοί οι Μπακς παρά τις απουσίες Αντετοκούνμπο και Λίλαρντ, λύγησαν τους Πέισερς
Ηττήθηκε 82-80 σε νεκρό χρόνο στην παράταση από την Μπαρτσελόνα ο Ολυμπιακός
Με την πλάτη στον τοίχο ο Παναθηναϊκός στον τελικό-Ηττήθηκε 85-83 από τη Μακάμπι
Προβάδισμα 2-0 για την ΑΕΚ που νίκησε τον ΑΠΟΕΛ 85-86