ΒΙΝΤΕΟ: Σπουδαίο διπλό εξάδας για την Ομόνοια με ήρωα τον Σιπριάνο

Τεράστιας σημασία διπλό πανηγύρισε στο στάδιο Άλφαμεγα η Ομόνοια, η οποία επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα, σε αγώνα που διεξήχθη στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Λευκωσίας σκόραρε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης και κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο, καθώς προσπέρασε την Ανόρθωση και ανέβηκε στην 5η θέση με 42 βαθμούς. H Oμόνοια επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο διαδοχικές ήττες και μία ισοπαλία.

Από την άλλη, οι ελπίδες του Απόλλωνα για εξάδα λιγοστεύουν, καθώς τρείς αγωνιστικές στροφές πριν το τέλος έχει 8 βαθμούς διαφορά από την 5η Ομόνοια και 7 από την 6η Ανόρθωση, η οποία έχει και ένα αγών λιγότερο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Μόλις στο 6' της αναμέτρησης η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ με γκολ του Λέζιακς. Μετά από την εκτέλεση του κόρνερ από τον Μπεζούς, ο Τσέχος άσος των πρασίνων έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δημητρίου.

Στο 28' ο Απόλλωνας έχασε την ευκαιρία να φέρει στα ίσα το ντέρμπι κόντρα στην Ομόνοια, με άστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλμπουενά.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που κυνήγησε το γκολ περισσότερο και στο 86' κατάφερε να σκοράρει χάρη σε γκολ του Σαγκάλ.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Σιπριάνο με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δημητρίου και χάρισε το διπλό στην Ομόνοια.

Σκάουτ από την ΑΕΚ Αθηνών για τον Πίττα στη Στοκχόλμη-«Τους έδωσα κάτι καλό για να δουν»
ΒΙΝΤΕΟ: Εξάρα η ΑΪΚ Στοκχόλμης κόντρα στη Νορκόπινγκ, δύο γκολ ο Πίττας
Ορίστηκαν οι διαιτητές για τα παιχνίδια του δεύτερο γκρουπ
Ο Φανιέρος πρόσφερε το μεγαλύτερο ποσό στον έρανο της Ανόρθωσης εις μνήμη του πατέρα του
H συμφωνία του Ουάρντα με τη Δόξα, τα ψυχολογικά προβλήματα και οι 150 χιλιάδες
Εννέα χρόνια αήττητος ο ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ κόντρα στην ΑΕΚ
Η υπόσχεση του Μπεν Σιμόν, οι δύο νίκες επί του ΑΠΟΕΛ και οι πιθανές επιστροφές
Κλήση για προπονήσεις της Εθνικής Γυναικών ενόψει Γεωργίας
Το συγκινητικό μήνυμα των οπαδών της Πάφου για τον Νάσο-«Αυτό το κύπελλο το θέλουμε και για σένα»
Η Ανόρθωση έβγαλε σε δημοπρασία συλλεκτική μπάλα με υπογραφές από τους κορυφαίους παίκτες της