Σπουδαία νίκη της ΑΕΛ επί της Πέτζα στο Κόσοβο

Την 4η της νίκη σε πέντε συνολικά αγώνες, για τη Βαλκανική λίγκα σημείωσε χθες βράδυ η Payabl. EKA AEΛ, καθώς κέρδισε μέσα στην έδρα της Πέτζα του Κοσσόβου με 94-84.

Σύμφωνα με την ΚΟΚ, η ΑΕΛ αν και έχανε στην αρχή με 11-2, στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα, το οποίο δεν απώλεσε ως και το τέλος του αγώνα, ενώ στο ημίχρονο προηγήθηκε με 55-43.

Η διαφορά, ήταν σταθερά πάνω από το +10 για την ομάδα της Λεμεσού, που είχε για κορυφαίο τον Makuoi (24 πόντοι, 2/4 βολές, 11/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ).

Σημειώνεται ότι στο παιχνίδι υπήρξαν διακοπές λόγω τεχνικών προβλημάτων, ενώ δεν λειτούργησε ο κανονικός ηλεκτρονικός πίνακας.

Η έναρξη, καθυστέρησε για 20 περίπου λεπτά, ενώ σημειώθηκε και 5λεπτη καθυστέρηση στην έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ενώ λίγο μετά την έναρξη, σημειώθηκε και νέα διακοπή, που κράτησε γύρω στα 15 λεπτά.

Την ερχόμενη Πέμπτη, η ΑΕΛ θα δώσει το έκτο της παιχνίδι στη διοργάνωση, καθώς θα αντιμετωπίσει πάλι στο Κόσσοβο, την Πρίστινα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-30, 43-55, 59-73, 84-94.

Peja (Rami Hadar): Mala 3 (1), D. Davis 25 (4), Qallaka 13 (1), J. Davis 15, Ismaili 14 (2), Thomas 7 (1), Zequiri 7.

Payabl. EKA AEΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Μάρκου 6 (2), Mcclure 22 (4), Μύθιλλος, Shepherd 29 (1), Makuoi 24, Flowers 13 (3), Γεωργίου.

Elite League-MVP ο Ζακ Μπράιαντ και οι υπόλοιποι κορυφαίοι της σεζόν
Πετρούνιας: Ήμουν με δανεικά στο παγκόσμιο του 2014, θα συνεχίσω μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες
Σρούντερ κατά ομοσπονδία της Γερμανίας για την απόλυση Χέρμπερτ-«Ντροπή που δεν με ενημέρωσαν...»
Σε διαμαρτυρία έξω από τον ΚΟΑ προχωρούν οι αθλητές μηχανοκίνητο αθλητισμού
H Sarah Attar χρειάστηκε μόλις 800 μέτρα για να αλλάξει την αθλητική ιστορία μιας χώρας
Παρελθόν από την ΑΕΛ ο Γαρπόζης
Πρωταθλητές στον αθλητισμό ενώνουν δυνάμεις για το Telethon
Βραβεύθηκε για τις διακρίσεις της η αποστολή στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ενόργανης