Η ΑΕΛ ηττήθηκε από την Πρίστινα για τη Βαλκανική Λίγκα

Την ήττα γνώρισε χθες βράδυ η Payabl. EKA AEΛ από την Πριστίνα με 86-71 για τη Βαλκανική Λίγκα. Κορυφαίος για την ομάδα της Λεμεσού ήταν ο Shepherd με 26 πόντους και 4 τρίποντα.

Όπως αναφέρει η ΚΟΚ, η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που πήρε πρώτη φορά προβάδισμα με το lay up του Makuoi στο 1’ λεπτό, με τον Davis να ευστοχεί σε τρίποντο γυρίζοντας το σκορ σε 3-2. Η Πριστίνα συνέχισε να έχει προβάδισμα, φτάνοντας το +11 στο 6’, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει σε 25-14.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Λεμεσού μπήκε στο παρκέ με τρίποντο, μειώνοντας σε 25-17. Με τρίποντο απάντησε και η αντίπαλη ομάδα στο 12’ ενώ οι βολές του Davis ανέβασαν τη διαφορά στο +13 (30-17). Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Μάρκου ευστόχησε σε τρίποντο για να μειώσει σε 47-31.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» Λεμεσού προσπάθησαν να μπουν πιο επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο και με τις βολές του Flowers μείωσαν στο 47-36 στο 23’. Στο 32’ μείωσαν σε 64-53, ενώ στο 35’ η διαφορά έπεσε στο +10 με το τρίποντο του Flowers.

Η ΑΕΛ πάλευε μέχρι το τελευταίο λεπτό για την ανατροπή, χωρίς όμως να τα καταφέρει, και έχασε με σκορ 86-71.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 47-31, 62-47, 86-71

Prishtina (Jaksa Vulic): Clark 11 (2), Armstead 6 (1), Wilson 5, Rugova 2, Davis 29 (4), Berisha 20 (3), Janjeva 2, Sirko 11 (3)

Payabl. EKA AEΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Μάρκου 8 (2), Mcclure 10 (1), Μύθιλλος, Shepherd 26 (4), Εύζωνας 2, Makuoi 12, Χριστοφίδης, Flowers 13 (1), Γεωργίου

Πετρούνιας: Ήμουν με δανεικά στο παγκόσμιο του 2014, θα συνεχίσω μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες
Σρούντερ κατά ομοσπονδία της Γερμανίας για την απόλυση Χέρμπερτ-«Ντροπή που δεν με ενημέρωσαν...»
Σε διαμαρτυρία έξω από τον ΚΟΑ προχωρούν οι αθλητές μηχανοκίνητο αθλητισμού
H Sarah Attar χρειάστηκε μόλις 800 μέτρα για να αλλάξει την αθλητική ιστορία μιας χώρας
Πρωταθλητές στον αθλητισμό ενώνουν δυνάμεις για το Telethon
Βραβεύθηκε για τις διακρίσεις της η αποστολή στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ενόργανης