Όταν... σοβαρεύτηκε, καθάρισε την αξιόμαχη Χρόνινχεν και έκλεισε θέση για τον τελικό η Φέγενορντ

Αγχώθηκε, αλλά έκλεισε θέση για τον τελικό του Κυπέλλου Ολλανδίας η Φέγενορντ, για πρώτη φορά μετά το 2018 (όταν και είχε κατακτήσει το τρόπαιο επικρατώντας 3-0 της Άλκμααρ).

Εκεί όπου, στις 21 Απριλίου, θα αντιμετωπίσει τη Ναϊμέγκεν, η οποία την Τρίτη (27/2) απέκλεισε την Καμπούρ με σκορ 2-1 στην παράταση.

Από την πλευρά της, λοιπόν, η ομάδα του Άρνε Σλοτ νίκησε την Πέμπτη (29/2) με το ίδιο σκορ (2-1) υποδεχόμενη τη Χρόνινχεν στον νοκ-άουτ ημιτελικό. Μια νίκη που ήρθε με ανατροπή. Και αυτό διότι το πρώτο ημίχρονο όχι μόνο ήταν ισορροπημένο, αλλά στο φινάλε του έβγαλε νικητές τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προηγήθηκαν στο 31' με το σουτ που έπιασε εκτός περιοχής ο Ντουάρτε (η μπάλα κόντραρε κιόλας).

Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, εξαργυρώνοντάς το με δύο γκολ. Αρχικά, στο 61', με τον Χάνσκο και στο 83', έχοντας μπει στην τελική ευθεία, με την ωραία ομαδική ενέργεια και το τελείωμα του Λινγκρ.

Έτσι, το παιχνίδι δεν οδηγήθηκε στην παράταση, με τη Φέγενορντ -για την οποία έμεινε στον πάγκο ο Κώστας Λάμπρου- να παίρνει την πρόκριση.

Η Τότεναμ έκλεισε ταλέντο από τη Νότια Κορέα
Η Αλ Χιλάλ χτύπησε την πόρτα της Μπαρτσελόνα για Βίτορ Ρόκε-Ανοικτοί στο ενδεχόμενο πώλησης οι «μπλαουγκράνα»!
ΒΙΝΤΕΟ: Πιάστηκαν στα χέρια Κόλγουιλ και Μακλίν σε φιλικό της Τσέλσι με τη Ρέξαμ
Καταγγελία Μασεράνο-«Μπήκαν και μας έκλεψαν τα πράγματα»
Η Γαλλία καθάρισε τις ΗΠΑ, πεντάρ από τους Ιάπωνες και δύσκολη νίκη για την Ισπανία