Αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Ακαπούλκο ο Τσιτσιπάς

Ο Έλληνας τενίστας Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά στο 500άρι τουρνουά του Ακαπούλκο, καθώς ηττήθηκε στα προημιτελικά από τον Αυστραλό κάτοχο του τίτλου Αλεξ Ντε Μινόρ (Νο 9) με 1-6, 6-3 και 6-3, μετά από 2 ώρες και 9 λεπτά αγώνα.

Ο Ντε Μινόρ αν και βρέθηκε πίσω στα σετ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να φτάσει στη νίκη, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του τουρνουά.

Παράλληλα αυτή ήταν η πρώτη νίκη στην καριέρα του Αυστραλού απέναντι στον Τσιτσιπά, ο οποίος είχε κερδίσει και τις 10 προηγούμενες αναμετρήσεις τους.

Ο Έλληνας πρωταθλητής υπέστη την 10η ήττα του στις τελευταίες 11 αναμετρήσεις κόντρα σε παίκτη πρώτης 10άδας (1-10) από το 2023 και μετά.

Παρά την ήττα του όμως συνεχίζει να ελπίζει για επιστροφή στην πρώτη 10άδα από την ερχόμενη Δευτέρα, αν ο Ντε Μινόρ αποτύχει να πάρει και φέτος τον τίτλο στο Μεξικό.

Πηγή: AΠΕ

«Ήταν δύσκολη ήττα για εμάς, να ανασυγκροτηθούμε και να κερδίσουμε αύριο»
Νέα τεράστια επένδυση από τους Τούρκους-Πότε θα επιστρέψει η Formula 1 στην Κωνσταντινούπολη
«Δεν μπορούμε να αφήνουμε τους διαιτητές να καθορίζουν το παιχνίδι, πρέπει να το κάνουμε εμείς»
Έξαλλος ο Μπαρτώκας μετά το φινάλε του Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα, είχε επεισόδιο με τον Σάδα (vid)
Άλωσαν τη Νέα Υόρκη και μένουν «ζωντανοί» οι Σίξερς
Ο Λεμπρόν Τζέιμς ενεργοποίησε την «βόμβα»-Ελεύθερος για μεταγραφή και περιμένει τον… γιο του
Ζωντανοί οι Μπακς παρά τις απουσίες Αντετοκούνμπο και Λίλαρντ, λύγησαν τους Πέισερς
Ηττήθηκε 82-80 σε νεκρό χρόνο στην παράταση από την Μπαρτσελόνα ο Ολυμπιακός
Με την πλάτη στον τοίχο ο Παναθηναϊκός στον τελικό-Ηττήθηκε 85-83 από τη Μακάμπι
Προβάδισμα 2-0 για την ΑΕΚ που νίκησε τον ΑΠΟΕΛ 85-86