Χάλκινος ο Καραλής στο επί κοντώ στο Παγκόσμιο Κλειστού Στίβου

Το δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα χάρισε χθες βράδυ ο επικοντιστής Εμμανουήλ Καραλής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης.

Μετά το χρυσό του Μίλτου Τεντόγλου στο μήκος, ο Καραλής με μια εκπληκτική εμφάνιση κατέκτησε το χάλκινο στον τελικό του επί κοντώ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μπήκε στον αγώνα στα 5,50μ. και μετά την πρώτη άκυρη προσπάθεια του, τα άφησε για τα 5,65μ., τα οποία πέρασε στη δεύτερη του προσπάθεια. Στη συνέχεια, ο Καραλής πέρασε επίσης με την δεύτερη προσπάθεια τα 5,75μ. και στη μετά με την πρώτη τα 5,85μ. Με το άλμα αυτό, ο Έλληνας αθλητής βελτίωσε το εφετινό του ρεκόρ που ήταν 5,72 και εξασφάλισε ουσιαστικά, με βάση και τα αποτελέσματα των άλλων αθλητών, μια θέση στο βάθρο.

Ο 24χρονος είχε μια άκυρη προσπάθεια στα 5,90μ. ενώ στη συνέχεια τα άφησε για τα 5,95μ., όπου μέτρησε δύο άκυρες και ολοκλήρωσε τον αγώνα.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Σουηδός Αρμάντ Ντουπλάντις με άλμα στα 6.0τ ενώ το αργυρό πήγε στον Αμερικανό Σαμ Κέντρικς από τις ΗΠΑ με άλμα στα 5,90μ.

Πηγή: KYΠΕ

ΒΙΝΤΕΟ: Η πλεύση της κυπριακής αποστολής στην τελετή έναρξης στον Σηκουάνα
ΒΙΝΤΕΟ: Μέσα σε αποθέωση η εμφάνιση της ελληνικής αποστολής στην τελετή έναρξη των Ολυμπιακών
LIVE ΒΙΝΤΕΟ: Η τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι
Γιάννης Αντετοκούνμπο και Αντιγόνη Ντρισμπιώτη πόζαραν μπροστά στους Ολυμπιακούς Κύκλους (pic)
Πρώτος στη μάχη από τα μέλη της κυπριακής ολυμπιακής ομάδας ο Μάριος Γεωργίου
Τα κυπριακά πανιά ανοίγουν στη Μασσαλία
Ολυμπιακοί Αγώνες: Οι κυπριακές συμμετοχές από το Σίδνεϋ ως το Πεκίνο
Κανονικά η τελετή των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι παρά το σαμποτάζ στα τρένα (pics)
Ελεύθεροι σκοπευτές παντού στο Παρίσι-Κλειστός ο εναέριος χώρος, σε ετοιμότητα τα Mirage
Πώς το Παρίσι καθάρισε τον Σηκουάνα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες-Προκαλεί ίλιγγο το ποσό που ξόδεψαν