Ασταμάτητη η Ίντερ κέρδισε και τη Τζένοα και άνοιξε τη διαφορά στο +15 από τη 2η θέση

Η Ίντερ συνεχίζει το σερί τριπόντων της. Οι νερατζούρι επικράτησαν 2-1 της Τζένοα για την 27η αγωνιστική της Serie A, πανηγυρίζοντας την ένατη σερί τους νίκη στο πρωτάθλημα. Εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Γιουβέντους και πλέον βρίσκονται στο +15 από την δεύτερη θέση.

Οι νερατζούρι άνοιξαν το σκορ στο 30ο λεπτό. Ο Σάντσες μοίρασε στον Ασλάνι αριστερά της περιοχής, με τον παίκτη της Ίντερ να "εκτελεί" και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Ίντερ κατάφερε να μεγαλώσει το προβάδισμά της στο 38ο λεπτό. Ο διαιτητής μετά από έλεγχο στο μόνιτορ έδωσε πέναλτι μετά από τάκλιν πάνω στον Μπαρέλα. Ο Σάντσες ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 2-0.

Η Τζένοα κατάφερε να μειώσει στο 54ο λεπτό με σουτάρα του Βάσκεζ με τη μία έξω από τη μεγάλη περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στη συνέχεια, με τον Βιτίνια να βρίσκει δίχτυα. Όμως ο ποδοσφαιριστής της Τζένοα ήταν εκτεθειμένος έτσι το γκολ δεν μέτρησε.

Η Ίντερ διαχειρίστηκε το προβάδισμά της, έτσι με το τελευταίο σφύριγμα ήταν εκείνη που πήρε την τόσο σημαντική νίκη, που την φέρνει όλο και πιο κοντά στον τίτλο.

Πηγή: sport24

Επίσημο: Δεν ανανεώνει το συμβόλαιο του Ρόις η Ντόρτμουντ