Κέρδισε την ΑΕΛ με κορυφαίο τον Blackmon ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με την Payabl. EKA ΑΕΛ, επικρατώντας με 74-69. Κορυφαίος του αγώνα ο Blackmon με 31 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που πήρε πρώτη προβάδισμα με τη βολή του Flowers (1-0), με τον ΑΠΟΕΛ να απαντά με 3 εύστοχες βολές του Blackmon. Το τρίποντο του Γεωργακούδη στο 3’ έδωσε προβάδισμα 7 πόντων για τους γηπεδούχους, ενώ στο 5’ η διαφορά έφτασε στο +10. Η ομάδα της Λευκωσίας ήταν μπροστά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 35-28 με το τρίποντο του Davis στο 19’, και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 40-28.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» Λεμεσού μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, μειώνοντας σε 42-35 στο 33’. Το τρίποντο του Μονιάτη στο 24’ μείωσε τη διαφορά στο +8 (45-38), ενώ με τρίποντο του Παπαμιχαήλ στο 26’ διαμόρφωσε το 53-43 για τον ΑΠΟΕΛ.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η ΑΕΛ πίεσαν για να γυρίσουν το σκορ. Με τον Flowers να ευστοχεί σε τρίποντο στο 35’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 68-64, ενώ με το λεϊ απ του Γεωργίου στο 37’ η διαφορά μειώθηκε στο -1 (70-69). Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά του και πήρε τη νίκη με 74-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-13, 40-28, 61-54, 74-69

ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Blackmon 31 (2), Koιλαράς 6 (2), Γεωργακούδης 3 (1), Mckinnis 17, Νοττατζ 2, Γιανναράς 4, Παπαμιχαήλ 8 (2), Σοφοκλέους, Πυρίλλης, Galloway 3 (1)

Payabl. EKA ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου)

Grant 7, Mύθιλλος 2, Shepherd 6 (1), Aρμακόλας 6 (2), Μονιάτης 3 (1), Davis 18, Flowers 23 (4), Γεωργίου 4, Βάκης, Χριστοφίδης

«Ήταν δύσκολη ήττα για εμάς, να ανασυγκροτηθούμε και να κερδίσουμε αύριο»
Νέα τεράστια επένδυση από τους Τούρκους-Πότε θα επιστρέψει η Formula 1 στην Κωνσταντινούπολη
«Δεν μπορούμε να αφήνουμε τους διαιτητές να καθορίζουν το παιχνίδι, πρέπει να το κάνουμε εμείς»
Έξαλλος ο Μπαρτώκας μετά το φινάλε του Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα, είχε επεισόδιο με τον Σάδα (vid)
Άλωσαν τη Νέα Υόρκη και μένουν «ζωντανοί» οι Σίξερς
Ο Λεμπρόν Τζέιμς ενεργοποίησε την «βόμβα»-Ελεύθερος για μεταγραφή και περιμένει τον… γιο του
Ζωντανοί οι Μπακς παρά τις απουσίες Αντετοκούνμπο και Λίλαρντ, λύγησαν τους Πέισερς
Ηττήθηκε 82-80 σε νεκρό χρόνο στην παράταση από την Μπαρτσελόνα ο Ολυμπιακός
Με την πλάτη στον τοίχο ο Παναθηναϊκός στον τελικό-Ηττήθηκε 85-83 από τη Μακάμπι
Προβάδισμα 2-0 για την ΑΕΚ που νίκησε τον ΑΠΟΕΛ 85-86