Επικράτησε με πεντάρα της ΑΕΖ η Καρμιώτισσα-Κατατρόπωσε την ΑΕΛ ο Απόλλωνας

Απίστευτο παιχνίδι στη Λάρνακα, με την Καρμιώτισσα να επικρατεί με πέντε γκολ έναντι της ΑΕΖ, σε ένα αγώνα που τα είχε όλα, αφού συνολικά η μπάλα ακούμπησε επτά φορές τα δίκτυα στις εστίες των δύο ομάδων. Εξίσου εντυπωσιακό ήταν και το παιχνίδι στη Λεμεσό, όπου ο Απόλλωνας κατάφερε να κερδίσει με 4-1 την ΑΕΛ.

Η ΑΕΖ πήρε ένα ισχυρό προβάδισμα από την αρχή του αγώνα στο Αμμόχωστος-Επιστροφή, με τον Σιφναίο να ανοίγει το σκορ στο 11ο λεπτό και στο 24’ ο Ματόνγκο να διπλασιάζει τα τέρματα για την οικοδέσποινα ομάδα. Ωστόσο, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 41’ η Καρμιώτισσα με τον Θεοδώρου κατάφερε να μειώσει.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, η Καρμιώτισσα έδειξε τις προθέσεις της, καθώς στο 48’ ο Κατσαντώνης ισοφάρισε με εκτέλεση φάουλ. Στο 66’ η Καρμιώτισσα πήρε προβάδισμα, με τον Θεοδώρου να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και στο 82’ ο Ρόσι πέτυχε το τέταρτο γκολ. Το τελευταίο και νικητήριο τέρμα για την Καρμιώτισσα πέτυχε ο Ουεσλάτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κατατρόπωσε την ΑΕΛ ο Απόλλωνας

Ένα εξίσου εντυπωσιακό ήταν και το παιχνίδι στο στάδιο Άλφαμεγα, όπου ο Απόλλωνας κατάφερε να κατατροπώσει την συμπολίτισσα ΑΕΛ, παίρνοντας με αυτό τον τρόπο το τρίποντο.

Συγκεκριμένα, το σκορ άνοιξε στο 2ο λεπτό του αγώνα, όταν από λάθος του Τσούκα, ο Μάρκες κατάφερε να σκοράρει, βάζοντας μπροστά από την αρχή τους οικοδεσπότες. Στο 37’ παρατηρήθηκε ίδιο σκηνικό, με λάθος του Ανέστη και σκόρερ τον Μπακένγκα. Δύο λεπτά μετά το 45’ ο Μάρκε πέτυχε ξανά το τέρμα, δίνοντας ένα ξεκάθαρο προβάδισμα στον Απόλλωνα.

Το τέταρτο τέρμα του Απόλλωνα σημείωσε ο Άδωνη στο 68’, ενώ για την ΑΕΛ το τέρμα πέτυχε ο Μίντσεφ στο 84’.

Αδιόρθωτος Ουάρντα, πληρώνει ακόμη τις... αταξίες του-Παρελθόν και από τον Πανσερραϊκό
«Δέκα χρόνια από τη μέρα που έφυγε από κοντά μας ο Γιώργος Γκουγκούρης, στο δρόμο για το γήπεδο»
Η επεξήγηση της ΚΟΠ για το πέναλτι που ζήτησε η Ομόνοια στο αιώνιο
Ξεπέρασε το 65% του στόχου η οικονομική βοήθεια στην Ανόρθωση-Απήχηση σε φιλάθλους άλλων ομάδων
Βγαίνει μπροστά ο πρώην πρόεδρος της Ανόρθωσης-«Ας σταματήσουμε να κρίνουμε ποιος έφταιξε παραπάνω»
Κλείνει το κεφάλαιο Κίσσα στη Σαλαμίνα μετά από πέντε χρόνια
Δωρεάν σε ανοικτή ζώνη ο τελικός πρωταθλήματος στο ΓΣΠ ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ
Αίμα και άμμος στο ΓΣΠ για το πρωτάθλημα που ισοδυναμεί με τριπλή ευκαιρία για ομίλους