Με νίκη της ΑΕΛ στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα άνοιξε η αυλαία της 3η αγωνιστικής

Με νίκη για την Payabl. EKA ΑΕΛ, επί του Απόλλωνα, άνοιξε η αυλαία για την 3η αγωνιστική στη 2η φάση της ΟΠΑΠ Basket League.

Στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα του Απόλλωνα, οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν με σκορ 99-74.

Στο ημίχρονο, η νικήτρια προηγήθηκε με 46-34 και είχε για κορυφαίο τον Flowers (40 πόντοι, 17/19 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 16 ριμπάουντ).

Αξιοσημείωτο ότι για τον Απόλλωνα, ο Γρηγόρης Παντούρης, σημείωσε 31 πόντους.

Με γρήγορο ρυθμό και με εναλλασσόμενο προβάδισμα, εξελίχθηκαν τα αρχικά χρονικά σημεία της αναμέτρησης και ενώ οι δυο ομάδες ήταν εύστοχες στην επίθεση.

Αυτή ήταν σε γενικές γραμμές η εικόνα στα 8 πρώτα λεπτά και ενώ στα τελικά χρονικά σημεία της 1ης περιόδου, η ΑΕΛ ξέφυγε κάπως για να προηγηθεί στο 10λεπτο με 25-19.

Mε βελτιωμένη άμυνα παρουσιάστηκε στη 2η περίοδο η ΑΕΛ και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, άρχισε να οικοδομάει μιαν υπέρ της διαφορά, η οποία αυξανόταν σταθερά με την πάροδο του χρόνου.

Έτσι λίγο πριν το 17`, το σκορ πήγε στο 42-27 για τους Γαλαζοκίτρινους, που προηγήθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου με 46-34.

Με συνεχόμενο σκοράρισμα για την ΑΕΛ, ξεκίνησε η 3η περίοδος καθώς οι Γαλαζοκίτρινοι εκμεταλλευόμενοι την αγωνιστική υπεροπλία τους, σημείωναν συνεχόμενους πόντους.

Χαρακτηριστικό αυτού ήταν το ότι η ΑΕΛ ξεκίνησε με σερί 23-0 στην 3η περίοδο, για να πάει έτσι το σκορ στο 69-34.

Στο τέλος της 3ης περιόδου το σκορ πήγε στο 52-80.

Μετά από αυτήν την εξέλιξη, η 4η περίοδος είχε πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα, μιας και με βάση τα αγωνιστικά δεδομένα, όλα είχαν πια κριθεί.

Το μόνο ενδιαφέρον, ήταν το που θα έφθανε το τελικό σκορ, αλλά και το σκοράρισμα του Γρηγόρη Παντούρη για τον Απόλλωνα, ο οποίος σημείωσε τελικά .

Στο 35`, η ΑΕΛ προηγήθηκε με 91-61 και έφθασε στη νίκη με 99-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-25, 34-46, 52-80, 74-99.

Απόλλων (Γρηγόρης Παντούρης): Ηλιάδης 21 (3), Γκουτιαμάτ 7 (1), Παντούρης 31 (5), Μ. Κωνσταντίνου 11 (2), Γρίβας 2, Θεοδώρου, Χ. Κωνσταντίνου 2.

Payabl. EKA ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Μάρκου 6, Grant 8, Αρμακόλας 16 (5), Davis 15 (1), Flowers 40 (2), Βάκης, Μύθιλλος, Μονιάτης 3 (1), Χριστοφίδης 8, Γεωργίου 3 (1).

*Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα*

Βρείτε σήμερα στο CBF TV δωρεάν συνδρομή 7 ημερών! Για να μην χάνετε κανένα αγώνα από την δράση όλων των πρωταθλημάτων της ΚΟΚ

* Μπείτε σήμερα στο CBF Shop για να βρείτε καλαθοσφαιρικά προϊόντα για όλη την οικογένεια

* Κατέβασε σήμερα το Swish App στο κινητό σου και δες όλα τα στατιστικά από τα αναπτυξιακά πρωταθλήματα της ΚΟΚ

Η ιστορία της γηραιότερης Ολυμπιονίκη και επιζήσασας του Ολοκαυτώματος-Είναι 103 ετών
Χάνει μια θέση στην κατάταξη ο Τσιτσιπάς
Πράξη δεύτερη για ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ για τα ημιτελικά των πλέι οφ
Περήφανος δηλώνει ο Μάριος Γεωργίου-Στόχος το μετάλλιο στους Ολυμπιακούς
ΒΙΝΤΕΟ: Ιάπωνας σκιέρ πέταξε στο αέρα για δέκα δευτερόλεπτα αλλά η ομοσπονδία δεν αναγνωρίζει το ρεκόρ του
ΒΙΝΤΕΟ: Μπουνιές, σύρραξη και ήττα για τους Μπακς στην Ιντιάνα