Πέρασε πρώτη η Γερμανία, ακολούθησε η Ελβετία-Το πρόγραμμα της φάσης των ομίλων

Με την διεξαγωγή της 3ης αγωνιστικής ολοκληρώθηκε το βράδυ της Κυριακής σε Φρανκφούρτη και Στουτγκάρδη ο Α' όμιλος του Euro 2024.

Η Γερμανία απέσπασε ισοπαλία (1-1) από την Ελβετία και προκρίθηκε ως 1η στους "16". Οι Ελβετοί συνεχίζουν στην επόμενη φάση ως 2οι.

Η Ουγγαρία νίκησε με 1-0 την Σκωτία στο 90'+10' και έχει ελπίδες πρόκρισης, αρκεί να την ευνοήσουν τα αποτελέσματα των άλλων ομίλων.

Υπενθυμίζεται ότι από τον Β' όμιλο έχει προκριθεί ως πρώτη η Ισπανία και από τον ΣΤ' η Πορτογαλία.

Στους «16» προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες κάθε ομίλου και οι 4 καλύτερες 3ες. Την Δευτέρα ολοκληρώνεται και ο 2ος όμιλος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες ανά όμιλο:

Α' ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική

Γερμανία-Σκωτία 5-1

Ουγγαρία-Ελβετία 1-3

2η αγωνιστική

Γερμανία-Ουγγαρία 2-0

Σκωτία-Ελβετία 1-1

3η αγωνιστική

Ελβετία-Γερμανία 1-1

Σκωτία - Ουγγαρία 0-1

Βαθμολογία

  1. Γερμανία, 8-2,7 - Προκρίθηκε
  2. Ελβετία, 5-3,5 - Προκρίθηκε
  3. Ουγγαρία, 2-5,3
  4. Σκωτία, 2-7,1

Β' ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική

Ισπανία-Κροατία 3-0

Ιταλία-Αλβανία 2-1

2η αγωνιστική

Κροατία-Αλβανία 2-2

Ισπανία-Ιταλία 1-0

3η αγωνιστική

24/6, Αλβανία - Ισπανία (22:00, ΕΡΤ3)

24/6, Κροατία - Ιταλία (22:00, ΕΡΤ1)

Βαθμολογία

  1. Ισπανία, 4-0,6 - Προκρίθηκε
  2. Ιταλία, 2-2,3
  3. Αλβανία,3-4,1
  4. Κροατία,2-5,1

Γ' ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική

Σλοβακία-Δανία 1-1

Σερβία-Αγγλία 0-1

2η αγωνιστική

Σλοβενία-Σερβία 1-1

Δανία-Αγγλία 1-1

3η αγωνιστική

25/6, Αγγγλία-Σλοβενία (22:00, ΕΡΤ1)

25/6, Δανία-Σερβία (22:00, ΕΡΤ3)

Βαθμολογία

  1. Αγγλία,2-1,4
  2. Δανία,2-2,2
  3. Σλοβενία,2-2,2
  4. Σερβία,1-2,1

Δ' ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική

Πολωνία-Ολλανδία 1-2

Αυστρία-Γαλλία 0-1

2η αγωνιστική

Πολωνία-Αυστρία 1-3

Ολλανδία-Γαλλία 0-0

3η αγωνιστική

25/6, Ολλανδία-Αυστρία (19:00, ΕΡΤ3)

25/6, Γαλλία-Πολωνία (19:00, ΕΡΤ1)

Βαθμολογία

  1. Ολλανδία,2-1,4
  2. Γαλλία,1-0,4
  3. Αυστρία,3-2,3
  4. Πολωνία,2-5,3

Ε' ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική

Ρουμανία-Ουκρανία 3-0

Βέλγιο-Σλοβακία 0-1

2η αγωνιστική

Σλοβακία-Ουκρανία 1-2

Βέλγιο-Ρουμανία 2-0

3η αγωνιστική

26/6, Σλοβακία-Ρουμανία (19:00, ΕΡΤ3)

26/6, Ουκρανία-Βέλγιο (19:00, ΕΡΤ1)

Βαθμολογία

  1. Ρουμανία,3-2,3
  2. Βέλγιο,2-1,3
  3. Σλοβακία,2-2,3
  4. Ουκρανία,2-4,3

ΣΤ' ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική

Τουρκία-Γεωργία 3-1

Πορτογαλία-Τσεχία 2-1

2η αγωνιστική

Γεωργία-Τσεχία 1-1

Τουρκία-Πορτογαλία 0-3

3η αγωνιστική

26/6,Γεωργία - Πορτογαλία (22:00, ΕΡΤ1)

26/6,Τσεχία-Τουρκία (22:00, ΕΡΤ3)

Βαθμολογία

  1. Πορτογαλία,5-1,6 - Προκρίθηκε
  2. Τουρκία,3-4,3
  3. Τσεχία,2-3,1
  4. Γεωργία,2-4,1

Πηγή: Πρώτο Θέμα

Δειτε Επισης

BINTEO: Η Ίντερ Μαϊάμι τίμησε τον Μέσι για τους 45 τίτλους στην καριέρα του
ΒΙΝΤΕΟ: Απίστευτο πέναλτι στο Φλαμένγκο με Κρισιούμα-Κι όμως, ο διαιτητής έπραξε σωστά
Η Μαρσέιγ πάει για το «μπαμ» με Χόιμπιεργκ
Ντουράντ: Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 2012 άλλαξαν την καριέρα μου
Ο Κέπα περιμένει πρόταση από την Ρεάλ
Υπέγραψε το νέο του συμβόλαιο με την Ίντερ ο Λαουτάρο Μαρτίνες
Περασμένα ξεχασμένα για Σάντσο και Τεν Χάαγκ-«Είναι καλό που έχουμε τον Τζέιντον πίσω»
H Λίβερπουλ έβαλε στο μεταγραφικό της στόχαστρο επιθετικό από την Τουρκία
Η Άρσεναλ αγοράζει ταλαντούχο τερματοφύλακα από τον Άγιαξ
Αντσελότι: Όταν με βαρεθεί η Ρεάλ θα σκεφτώ το μέλλον μου