Ο ΚΟΑ συγχαίρει Κεσίδη και Σάββα για τα μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20

Ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού συγχαίρει τον Ιωσήφ Κεσίδη και την Βαλεντίνα Σάββα για το χρυσό και αργυρό μετάλλιο αντίστοιχα στη σφυροβολία, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ20 που διεξήχθη στο Περού.

Ο Ιωσήφ Κεσίδης κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία για την Κύπρο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20! Στον τελικό της σφυροβολίας Εφήβων πήρε την 1η θέση με καλύτερη βολή την 6η στα 82.80μ., επίδοση που αποτελεί νέο παγκύπριο ρεκόρ Εφήβων! Τρομερή εμφάνιση από τον 19χρονο αθλητή που κατέρριψε 2 φορές στον αγώνα το παγκύπριο ρεκόρ (η 4η βολή του ήταν στα 81.53μ.)!

Η Βαλεντίνα Σάββα κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στη σφυροβολία Νεανίδων, αφού με βολή στα 67,21μ. η πρωταθλήτρια μας πήρε τη 2η θέση. Πολύ καλή εμφάνιση και από την Αιμιλία Κολοκοτρώνη που κατέλαβε την 6η θέση με βολή στα 63,38μ.

Τεράστιες επιτυχίες για τον Ιωσήφ Κεσίδη και τη Βαλεντίνα Σάββα! Πολλά συγχαρητήρια στους σφυροβόλους μας και τους προπονητές τους, καθώς επίσης τις οικογένειές τους και την ΚΟΕΑΣ που τους στηρίζουν.

«Είμαστε υπέρ των αδικημένων λαών, δεν νιώθουμε την ανάγκη να πούμε συγγνώμη»
Το 39% των αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες πέρασε έλεγχο ντόπινγκ, πέντε θετικά κρούσματα