Τρίτος τίτλος Grand Slam για την Σαμπαλένκα, 2-0 την Πεγκούλα στον τελικό του US Open

Τον 3ο Grand Slam τίτλο της πανηγυρίζει στη Νέα Υόρκη η Αρίνα Σαμπαλένκα.

Η 26χρονη Λευκορωσίδα τενίστρια επικράτησε 7-5,7-5 σε 2 ώρες στον τελικό του US Open της Αμερικανίδας Τζέσικα Πεγκούλα και ανέβηκε στην κορυφή.

Πλέον μετά τα 2 Australian Open (2023,2024) έχει στο παλμαρέ της το US Open του 2024 και μετράει συνολικά 15 τίτλους καριέρας στο μονό.

Αυτός ήταν ο 2ος σερί τελικός που κερδίζει την Πεγκούλα αφού είχε προηγηθεί και ο θρίαμβος στο Σινσινάτι πριν από λίγες εβδομάδες.

Η αντίπαλός της πήρε με τη σειρά της 3 γκέιμ στη σειρά, πήρε πίσω και το άλλο μπρέικ και ισοφάρισε σε 5-5. Είχε μάλιστα και μπρέικ πόιντ στο 11ο γκέιμ αλλά το έχασε.

Η Σαμπαλένκα έκανε το 6-5 με το σερβίς της και μετά από 4 χαμένα μπρέικ πόιντ με το 5ο έκλεισε το σετ στο 7-5!

Στο 2ο σετ η Λευκορωσίδα πήγε εύκολα στο 3-0. Η απάντηση όμως από την άλλη πλευρά ήταν... επική. Η Πεγκούλα έκανε το 5-0 έφτασε στο 5-3 αλλά δεν κέρδισε το σετ!

Η Αμερικανίδα είχε προβάδισμα με μπρέικ και την τύχη στα χέρια της αλλά δεν τα κατάφερε. Η Σαμπαλένκα μείωσε σε 5-4 και με μπρέικ ισοφάρισε στο 5-5.

Εκεί έδειξε την τεράστια κλάση της αφού με νέο μπρέικ έκλεισε το παιχνίδι και κατέκτησε τον τίτλο που είχε χάσει από την Κόκο Γκοφ στη Νέα Υόρκη το 2023.

Μετά από τον θρίαμβο στη Νέα Υόρκη παρέμεινε στο Νο2 αλλά μείωσε στους 409 βαθμούς τη διαφορά από το Νο1 την Ίγκα Σβιόντεκ και μπορεί να ελπίζει να κλείσει το 2024 στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης.

Πρωτιά Δημήτρη Παρέλλη στην RC5 του Ράλι Ακρόπολις 2024
«Ζητώ συγγνώμη για την αντίδραση μου από τον διαιτητή και από τον κόσμο, παρεκτράπηκα και δεν θα ξαναγίνει»