Νίκησε στα... πέναλτι και έφυγε με το διπλό από την Πάφο η Ανόρθωση

Τεράστια νίκη με σκορ 0-1 πέτυχε η Ανόρθωση στο στάδιο Στέλιος Κυριακίδης επί της Πάφου.

Σκόρερ για την ομάδα της Αμμοχώστου, ο Οκριασβίλι στο 89ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η ομάδα της Αμμοχώστου μπήκε δυνατά στο γήπεδο από το πρώτο λεπτό και στο 5', έχασε καλή ευκαιρία, όταν μετά από τακουνάκι του Χουσμπάουερ ο Κατσιαράβα βρέθηκε εντός περιοχής, αλλά δεν πρόλαβε να πλασάρει τον Ρούντκο.

Στο 11' η Πάφος απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Λόρια, όταν μετά από λάθος του Οκριασβίλι στο κέντρο, ο Βα πέρασε ωραία την μπάλα στον Μέρφι, ο οποίος βρέθηκε εντός περιοχής, έκανε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει έξω.

Δέκα λεπτά αργότερα, η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σίλντενφελντ να σουτάρει προ κενής εστίας, ψηλά έξω.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Πάφος ξεκίνησε πιο δυνατά, με τον Ανγλκούλο στο 51', να πασάρει στον Μέρφι, ο οποίος σούταρε και ο Κορέια έδιωξε σωτήρια.

Στο 52ο λεπτό, η Πάφος κέδισε πέναλτι, με τον Μέρφι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ανγκούλο με τον Λόρια να αποκρούει.

Στο 74', ο Ελουντού σέντραρε από δεξια, ο Οκριασβίλι έμεινε αφύλακτος, έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία.

Στο 89ο λεπτό, η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μανιά από τον Ρούντκο, με τον Οκριασβίλι να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ανοίγει το σκορ για την ομάδα της Αμμοχώστου.

Οι ενδεκάδες:

Ανόρθωση: Λόρια, Κορέια, Σιλντενφελντ, Σελίν, Γκαλίτσιος, Νταουσβίλι, Μαργκάσα, Χουσμπάουερ, Οκριασβίλι, Καλτσάς, Κατσαράβα

Πάφος: Ρούτκο, Σάιζ, Κβίντα, Βα, Μπεριγκό, Μέρφι, Βαλεριάνος, Πανός, Βαλακάρι, Πάντσεον, Ανγκούλο

Τώρα που η μπάλα καίει καλούνται να αποδείξουν πόσα καντάρια μπάλας ξέρουν-Όλα τα βαθμολογικά δεδομένα
Δημητρίου: Προχωρούν οι διαδικασίες για ιδιόκτητο γήπεδο και ανακαίνιση του Ηλίας Πούλλος
Ορίστηκαν οι διαιτητές στα κρίσιμα ντέρμπι για τη μάχη του πρωταθλήματος
Οπαδός υπέστη ανακοπής καρδιάς στο Απόλλων-Πάφος, νοσηλεύεται στο Γενικό Νοσοκομείο Λεμεσού
«Την πίεση θα την έχει το ΑΠΟΕΛ και όχι εμείς, πολλοί έχουν ξεγράψει τον Άρη και ότι κάναμε φέτος»
Αυλαία για την δέκατη αγωνιστική στον δεύτερο όμιλο
Τέλος και επίσημα από τον Εθνικό ο Σατσιάς
Λέουβενμπεργκ: Πονάει ο αποκλεισμός, όμως θα προχωρήσουμε σε μια νέα σεζόν με καλύτερα αποτελέσματα
Το μήνυμα του Τάνκοβιτς για την ιστορική πρόκριση-«Είμαστε στον τελικό με ψηλά το κεφάλι»
ΒΙΝΤΕΟ: Ανακοίνωσε το νέο του προπονητή ο ΑΣΙΛ