Διαστάσεις θριάμβου προσλαμβάνει η νίκη της ΑΕΚ στο ντέρμπι

To πρώτο ντέρμπι της νέας χρονιάς διεξάγεται στο ΑΕΚ Αρένα, ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΑΠΟΕΛ, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής.

Οι κιτρινοπράσινοι, μετά την νίκη απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα, θέλει να διπλασιάσει τις νίκες της, ενώ ο ΑΠΟΕΛ, ψάχνει το πρώτο τρίποντο, μετά την ισοπαλία στην πρεμιέρα, κόντρα στην Καρμιώτισσα.

Η ΑΕΚ, ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και μόλις στο 7ο λεπτό, άνοιξε το σκορ με τον Στέφαν Σπιρόφσκι, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής, μετά από πάσα του Ακοράν Ρέγιες.

Στο 20ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Ντε Βινσέντι βρήκε τον Κλωναρίδη εντός περιοχής, όμως ο Ελλαδίτης έκανε το πλασέ που πέρασε ελάχιστα έξω.

Η ΑΕΚ άγγιξε το 2-0 στο 22', όταν μετά από κόρνερ ο Σπιρόφσκι έπιασε το σουτ και ο Μιχαήλοβιτς στάματησε τη μπάλα στη γραμμή.

Οι κιτρινοπράσινοι, άσκησαν πίεση στους γαλαζοκίτρινους και στο 27ο λεπτό, η κεφαλιά του Τρουγιόλς, πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 55', η ΑΕΚ με τη βοήθεια της τύχης, σκόραρε το δεύτερο της γκολ. Συγκεκριμένα, ο Άμπραχαμ βρήκε χώρο εκτός περιοχής, σούταρε, με τη μπάλα να κοντράρει στον Σάντος και να καταλήγει στα δίκτυα του Σίλβα.

Το τρίτο γκολ για την ομάδα της Λάρνακας, έγινε στο 72ο λεπτό, όταν ο Τρισκόφσκι με πλασέ νίκησε τον Σίλβα.

Οι ενδεκάδες:

AΠΟΕΛ: Σίλβα, Σάντος, Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Σαχάρ, Σατσιάς, Κλωναρίδης, Μερκής, Γένσεν, Ιωάννου, Μιχαήλοβιτς

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Γκονζάλεθ, Άμπραχαμ, Ιωάννου, Σπιρόφσκι, Φερνάντεθ, Σπόλιαριτς, Ακοράν, Τριτσκόφσκι

Πράσινη παράνοια για την Ομόνοια 29Μ-Ξεπέρασε τις 2.000 η προπώληση για το ντέρμπι τίτλου
Κέρδισε τη Σαλαμίνα και συνεχίζει τη μάχη η Δόξα-Επικράτησε του Εθνικού ο Οθέλλος
Τώρα που η μπάλα καίει καλούνται να αποδείξουν πόσα καντάρια μπάλας ξέρουν-Όλα τα βαθμολογικά δεδομένα
Δημητρίου: Προχωρούν οι διαδικασίες για ιδιόκτητο γήπεδο και ανακαίνιση του Ηλίας Πούλλος