Διπλό πρωτιάς για Ρωσία-Κλείδωσε δυάδα η Κροατία, η βαθμολογία στον όμιλο μας

Σπουδαίο διπλό, με το οποίο γίνεται φαβορί για να πάρει την πρωτιά και να προκριθεί στο Κατάρ πήρε στη Σλοβενία η Ρωσία με 2-1. Την ίδια ώρα, έχει εξασφαλίσει μία θέση στην πρώτη δυάδα, με την Κροατία να είναι στο -2 (μετά το 2-2 με την Σλοβακία) και τις δύο ομάδες να κοντράρονται την τελευταία αγωνιστική για το απευθείας εισιτήριο!

Στο 28’ ο Ντιβέεφ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Ντζικίγια στο 32ο λεπτό με φανταστικό ψαλιδάκι να γράφει το 2-0. Ο Ίλιτσιτς στο 40’ μείωσε σε 2-1 με φοβερό πλασέ, μετά από εξαιρετική ομαδική ενέργεια των συμπαικτών του. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι και έτσι η ομάδα του Βάλερι Κάρπιν να ανεβαίνει στην κορυφή με 19 βαθμούς.

Στο άλλο ματς, Κροατία και Σλοβακία έμειναν στο 2-2, με τους γηπεδούχους να κλειδώνουν μια θέση στη δυάδα και να βρίσκονται στο -2 από την πρωτοπόρο Ρωσία.

Ο Σραντς στο 20ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Σλοβακία, με τον Κράμαριτς να φέρνει το ματς στα ίσα πέντε λεπτά αργότερα. Ο Χαράσλιν στο 45’ έκανε το 2-1 και ο Μόντριτς στο 71’ ισοφάρισε σε 2-2. Η Κροατία δεν σταμάτησε εκεί με τον Βλάσιτς στο 83’ να σκοράρει το 3-2 ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να κάνουν τίποτα μέχρι το τέλος του αγώνα και να μένουν στο 2-2.

8ος όμιλος

Κύπρος-Μάλτα 2-2

(6’ Παπουλής, 80’ Σωτηρίου - 53’ Μουσκάτ, 90+8’ Ντεγκαμπριέλε)

Κροατία-Σλοβακία 2-2

(25’ Κράμαριτς, 71’ Μόντριτς – 20’ Σραντς, 45’ Χάρασλιν)

Σλοβενία-Ρωσία 1-2

(40’ Ίλιτσιτς - 28’ Ντιβέεφ, 32’ Ντζικίγια)

Σλοβακία-Σλοβενία (21:45)

Ανακοίνωσε εισιτήρια για τους δυο τελευταίους αγώνες η Ανόρθωση-«Αυτά τα sold out… θα είναι μόνο για μας»
Ανακοινώθηκαν οι διαιτητές στα ντέρμπι των πλέι οφ και τα παιχνίδια του δεύτερού ομίλου
Ζητά εκ νέου την παραίτηση του Φοίβου Βάκη από εκπρόσωπος στην ΚΟΠ ο πρόεδρος της Apollon Ladies
Το πρόγραμμα της 13ης και 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο
Η θέση της Πάφου για τα συμβόλαια Ικόκο και Τάνκοβιτς
Δόθηκαν στοιχεία και πρόσωπα για τα στημένα στις Αρχές-Νέο καμπανάκι για τα δυο ματς που μπήκαν 21 γκολ
Κορυφώνεται η αγωνία για τον πρωταθλητή-Ψάχνει νίκη Ευρώπης η Ομόνοια, παίζει τα ρέστα του ο Άρης