Έμεινε στην ισοπαλία με τον Ολυμπιακό και πάει «Καραϊσκάκη» για το διπλό ο Απόλλων

Πάλεψε, μπορούσε να κερδίσει, αλλά μπορούσε και να χάσει ο Απόλλωνας, ωστόσο έμεινε τελικά στην ισοπαλία με τον Ολυμπιακό Πειραιώς και αναμένεται να πάει στην Αθήνα, σε επτά βράδια για το διπλό, που θα του χαρίσει την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι γαλάζιοι προηγήθηκαν στο 18' με γκολ του Γιάνγκα, ωστόσο ο Ολυμπιακός απάντησε στο 29' με τον Χουάνγκ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλωνας, ο οποίος πίεσε ψηλά τον Ολυμπιακό και έδειξε θέληση να σκοράρει νωρίς στο παιχνίδι.

Στο 10ο λεπτό του αγώνα, ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ, με τον Γιάννη Πίττα, όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ο Πίττας, μετά από μπαλιά από δεξιά βρέθηκε απέναντι στον Βάτσλικ, νικώντας τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, ωστόσο ο βοηθός σήκωσε τη σημαία του, ακυρώνοντας το γκολ.

Στην επαναληπτική προβολή, φαίνεται ότι ο Πίττας ήταν οριακά μπροστά.

Στο 18ο λεπτό, ο Απόλλωνας κατάφερε τελικά να ανοίξει το σκορ με τον Γιάνγκα. Ο επιθετικός του Απόλλωνα, εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες μετά από σουτ του Κολ και βγήκε απέναντι στον Βάτσλικ, πλασάροντάς τον εύστοχα για το 1-0.

Στο 29ο λεπτό του αγώνα, ισοφάρισε Ολυμπιακός το γκολ του Απόλλωνα, με δράστη τον Χουάνγκ.

Μετά από ωραία επιθετική προσπάθεια των ερυθρολεύκων, ο Χουάνγκ μπήκε στην περιοχή του Απόλλωνα και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Γιοβάνοβιτς για το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στον αγώνα και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του, χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες με τον Ελ Αραμπί, σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις για να σκοράρει.

Μετά από εκείνες τις ευκαιρίες, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και ο Απόλλωνας κρατούσε την περισσότερη ώρα την μπάλα, όμως δεν έφτιαξε σπουδαίες ευκαιρίες για να σκοράρει.

Απόλλων: Α. Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Πεϊμπέρν, Ρομπέρζ, Χαμάς, Χ. Κυριάκου (60′ Μπα), Κολ, Βα (46′ Ογκεντά), Πίττας, Ντιγκινί (74′ Χέντι), Γιάνγκα (60′ Σαχάρ).

Ολυμπιακός Πειραιώς: Βατσλίκ, Άβιλα, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Κούντε, Χουάνγκ (66′ Α. Καμαρά), Ζινκερνάγκελ (79′ Ντε Λα Φουέντε), Ραντζέλοβιτς (79′ Βρουσάι), Ελ Αραμπί (67′ Χασάν).

Λύση συνεργασίας Ανόρθωσης με Thioune-Χάρισε μέρος των δεδουλευμένων του
Ανακοίνωσε εισιτήρια για τους δυο τελευταίους αγώνες η Ανόρθωση-«Αυτά τα sold out… θα είναι μόνο για μας»
Ανακοινώθηκαν οι διαιτητές στα ντέρμπι των πλέι οφ και τα παιχνίδια του δεύτερού ομίλου
Ζητά εκ νέου την παραίτηση του Φοίβου Βάκη από εκπρόσωπος στην ΚΟΠ ο πρόεδρος της Apollon Ladies
Το πρόγραμμα της 13ης και 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο
Η θέση της Πάφου για τα συμβόλαια Ικόκο και Τάνκοβιτς
Δόθηκαν στοιχεία και πρόσωπα για τα στημένα στις Αρχές-Νέο καμπανάκι για τα δυο ματς που μπήκαν 21 γκολ
Κορυφώνεται η αγωνία για τον πρωταθλητή-Ψάχνει νίκη Ευρώπης η Ομόνοια, παίζει τα ρέστα του ο Άρης