Γκέλα για την Μπαρτσελόνα, 2-2 με τη Θέλτα!

Νέα απώλεια βαθμών για την Μπαρτσελόνα, ύστερα απ' το 1-1 με τη Βαλένθια την προηγούμενη αγωνιστική. Οι "μπλαουγκράνα" αναδείχθηκαν ισόπαλοι (2-2) με τη Θέλτα και έδωσαν την ευκαιρία στις "νυχτερίδες", καθώς και σε Ρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης να μειώσουν τη διαφορά απ' την κορυφή της La Liga.

Η αναμέτρηση είχε μεγάλη ένταση, δυνατές μονομαχίες και δύο δοκάρια για τους Καταλανούς, οι οποίοι απώλεσαν βαθμούς στο "Καμπ Νόου" σε αγώνα πρωταθλήματος ύστερα από ένα χρόνο παρά μία ημέρα (1-1 με τη Ρεάλ στις 3 Δεκεμβρίου).

Η Θέλτα μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, κοίταξε στα μάτια την Μπαρτσελόνα και παρότι προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 4ο λεπτό λόγω τραυματισμού του Σέρτζι Γκόμεθ, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 20' με τον Ιάγο Άσπας. Ο Ισπανός επιθετικός έπιασε κοιμωμένη την άμυνα των Καταλανών, γύρισε στον Μαξιμιλιάνο Γκόμες, ο οποίος πλάσαρε απ' το ύψους της μικρής περιοχής, ο Μαρκ Τερ Στέγκεν αρνήθηκε το γκολ με τρομερή επέμβαση, αλλά τελικά ο Άσπας με κοντινή προβολή έκανε το 1-0.

Παρά την... ψυχρολουσία του εις βάρος της γκολ, η Μπαρτσελόνα αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα με πλασέ του Λιονέλ Μέσι μέσα απ' την μεγάλη περιοχή, ύστερα από εξαιρετική συνεργασία των Παουλίνιο και Λουίς Σουάρες. Οι "μπλαουγκράνα", μετά την ισοφάριση διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και πίεσαν για την ανατροπή, έχοντας δοκάρι με τον Μέσι στο 31', ενώ στο 36ο λεπτό ο Ρουμπέν Μπλάνκο είπε "όχι" σε όμορφη κεφαλιά του Παουλίνιο.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 48', ο Παουλίνιο έχασε μία ακόμη ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, αλλά το πλασέ που επιχείρησε από πλάγια θέση κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Τερ Στέγκεν. Παρότι οι "μπλαουγκράνα" μπήκαν με διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο, οι αμυντικοί της Θέλτα έκλεισαν τους χώρους και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν την περιοχή του Ρουμπέν Μπλάνκο.

Εν τέλει, στο 62' οι Μέσι και Τζόρντι Άλμπα "ξεκλείδωσαν" την άμυνα της Θέλτα κι ο Σουάρες με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το 2-1. Όμως, κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 στο 70' με πλασέ του Μάξι Γκόμες μετά από όμορφη προσπάθεια κι ασίστ του Ιάγο Άσπας. Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε προσπάθησαν, όπως και στο πρώτο μέρος να αντιδράσουν άμεσα, αλλά στο 75ο λεπτό ο Ζεράρ Πικέ έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Ρουμπέν. Στα τελευταία λεπτά η "Μπάρτσα" πίεσε για το 3-2, αλλά η ομάδα του Ουνθουέ άντεξε και πήρε μία σημαντική ισοπαλία.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:
Παρασκευή
Μάλαγα - Λεβάντε 0-0

Σάββατο
Μπαρτσελόνα - Θέλτα 2-2 (22' Μέσι, 62' Σουάρες / 20' Ιάγο Άσπας, 70' Μαξιμιλιάνο Γκόμες)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League
**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)
***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι
****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)