Πρώτος αποκλεισμός από το 2012 και ήττα έπειτα από το 2014 για την Παρί!

Η Γκινγκάμπ πέρασε στα ημιτελικά του γαλλικού Λιγκ Καπ με τεράστια επιτυχία εις βάρος της Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία είχε να ηττηθεί στα εγχώρια Κύπελλα για περίπου 50 παιχνίδια και αποκλείστηκε από την τρίτη τη τάξει διοργάνωση για πρώτη φορά από το 2012!

Οι Παριζιάνοι, είδαν τους αντιπάλους τους να παίρνουν τρία πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης που διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης και εν τέλει η Γκινγκάμπ με τους Ενγκμπακότο και Τουράμ στο 81' και το 93' πήρε τη μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Η ομάδα του Τούχελ, την τελευταία φορά που έμεινε εκτός συνέχειας στο Coupe de la Ligue και μάλιστα, τότε είχε φτάσει να κρίνει την πρόκριση η διαδικασία των πέναλτι, ήταν κόντρα με την Σεντ Ετιέν, πίσω στο 2012.

Μέχρι και την περασμένη αγωνιστική περίοδο, η Παρί πανηγύρισε την κατάκτηση του Λιγκ Καπ 5 διαδοχικές φορές, ενώ, είχε να ηττηθεί γενικότερα στα Κύπελλα Γαλλίας από τον Ιανουάριο του 2014 (2-1 από τη Μονπελιέ στους «32» του Coupe de France), έχοντας σερί 45 αγώνων δίχως αρνητικό αποτέλεσμα!

ΠΗΓΗ: gazzetta.gr

Ο Μπαπέ ανακοίνωσε την αποχώρησή του απ’ την Παρί Σεν Ζερμέν
Σκέψεις της UEFA να κόψει τον Μαρτσίνιακ από την πρεμιέρα του EURO
Η Παρί παρουσίασε τη νέα της εμφάνιση χωρίς τον Εμπαπέ
Αγγλικά ΜΜΕ: Ελληνική τραγωδία, Brexit και Άστον Βίλα χωρίς δόντια με Ολυμπιακό
Απίθανη Λεβερκούζεν-Έχει σκοράρει 16 φορές μετά το 90’ και μένει αήττητη
Λεβερκούζεν-Αταλάντα έδωσαν ραντεβού στο Δουβλίνο για το τρόπαιο του Europa League
Ο Ιταλός αρχιτέκτονας, η αύρα του Μπατιγκόλ κι η δεύτερη ευκαιρία-Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό