Κόπα ʼφρικα: Στα ημιτελικά η Νιγηρία

Στο γκολ κρίθηκε η πρόκριση και στους δύο πρώτους χρονικά προημιτελικούς του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Το απόγευμα της Τετάρτης (10/7) ήταν η Σενεγάλη που χρειάστηκε το γκολ του μέσου της Έβερτον, Ιντρισά Γκέιγ, στο 69ο για να κάμψει την αντίσταση της έκπληξης της διοργάνωσης, Μπενίν, στο Κάιρο και να προκριθεί στους τέσσερις.

Τα «λιοντάρια», πλέον, περιμένουν την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι της Μαδαγασκάρης (επίσης έκπληξης) με την Τυνησία.

Στην πρωτεύουσα της Αιγύπτου, επίσης, η Νιγηρία πήρε την πρόκριση επί της Νότιας Αφρικής σ' ένα συγκλονιστικό προημιτελικό. Ο Τσουκουέζε άνοιξε το σκορ στο 27' για τους σούπερ αετούς, αλλά ο Ζούνγκου ισοφάρισε σε 1-1 στο 71ο λεπτό.

Οι Νιγηριανοί, ωστόσο, πανηγύρισαν την πρόκριση στα ημιτελικά χάρη στο γκολ του κεντρικού αμυντικού της Ουντινέζε, Ουίλιαμ Τρόοστ-Έκονγκ, στο 89ο λεπτό και περιμένουν την αντίπαλό τους. Θα είναι μία εκ των Ακτής Ελεφαντοστού και Αλγερίας και θα γίνει γνωστή την Πέμπτη (11/7) στο ματς της Σουέζ.

Αυτό σημαίνει ότι η ένταξη του Φρανσίς Ουζόχο στις προπονήσεις της Ομόνοιας παίρνει νέα παράταση.
ΝΙΓΗΡΙΑ: Ακπέγι, Αουζίεμ, Κόλινς, Τρόοστ-Έκονγκ, Ομέρουο, Ετέμπο, Εντίντι, Ιουόμπι (90+2' Μπαλόγκουν), Μούσα (81' Σάιμον), Τσοκουέζε, Ιγκάλο.
ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ: Ουίλιαμς, Μκίζε, Χλάντι, Μκουανάζι, Χλατσουάγιο, Ζούνγκου, Φέρμαν, Μοκότζο, Λορτς (58' Ζουάνε), Τάου, Μοτίμπα (86' Βέλντβαϊκ).
Πηγή: sport24.gr

Λύση συνεργασίας Ανόρθωσης με Thioune-Χάρισε μέρος των δεδουλευμένων του
Ανακοίνωσε εισιτήρια για τους δυο τελευταίους αγώνες η Ανόρθωση-«Αυτά τα sold out… θα είναι μόνο για μας»
Ανακοινώθηκαν οι διαιτητές στα ντέρμπι των πλέι οφ και τα παιχνίδια του δεύτερού ομίλου
Ζητά εκ νέου την παραίτηση του Φοίβου Βάκη από εκπρόσωπος στην ΚΟΠ ο πρόεδρος της Apollon Ladies
Το πρόγραμμα της 13ης και 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο
Η θέση της Πάφου για τα συμβόλαια Ικόκο και Τάνκοβιτς
Δόθηκαν στοιχεία και πρόσωπα για τα στημένα στις Αρχές-Νέο καμπανάκι για τα δυο ματς που μπήκαν 21 γκολ
Κορυφώνεται η αγωνία για τον πρωταθλητή-Ψάχνει νίκη Ευρώπης η Ομόνοια, παίζει τα ρέστα του ο Άρης