ΒΙΝΤΕΟ: Δραματικό φινάλε και ανεπιθύμητος συμβιβασμός για Ανόρθωση και Πάφο

Από ένα βαθμό πήραν Ανόρθωση και Πάφος, στο ντέρμπι που διεξήχθη στο στάδιο Αντώνης Παπαδόπουλος, για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Αμμοχώστου κατάφερε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης να ισοφαρίσει, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καστέλ.

Μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα, η Πάφος παραμένει στην 4η θέση με 43 βαθμούς και η Ανόρθωση, στην 5η με 41.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ στο 2' όταν ο Γκασαμά με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ίβουσιτς.

Η Πάφος έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 35', όταν ο Μπρούνο έκανε την μπαλιά στην περιοχή και ο Ζάριο έσπρωξε την μπάλα στο αντίπαλο πλεχτό.

Στο 40' η Ανόρθωση σκόραρε με τον Ουαρίς, ωστόσο το γκολ του δεν μετρήσει αφού, ο σκόρερ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ μέσω του VAR.

Στο 76' η Πάφος κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Mετά από εκτέλεση κόρνερ, Zάιρο έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αρμπολέδα.

Στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι, για μαρκάρισμα του Γκολντάρ στον Τσίκο. Ο Καστέλ ανέλαβε την εκτέλεση του, έκανε το 2-2 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ (86′ Αντωνίου), Μαρμούκ, Μακούν, Κορέια, Τιουνέ (81′ Ιωάννου), Τεχέρα (86′ Χρυσοστόμου), Φερέιρα, Τσίκο, Γουαρίς (81′ Παρούτης), Γκασαμά (63′ Καστέλ).

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ρους (71′ Ικόκο), Κβίντα, Γκολντάρ, Μελούσο (61′ Ζάζα), Ντράγκομιρ, Ναμ, Τάνκοβιτς, Μπρούνο (46′ Μπότσκαϊ), Τουμάσι (71′ Βαλακάρι), Ζάιρο (89′ Κοντρέρας).