Πήρε το διπλό κόντρα στην ΑΕΖ και ακόμη ελπίζει η Δόξα

Πολύτιμη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Δόξα, που κέρδισε με 3-2 την ΑΕΖ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΖ ήταν αυτή που άνοιξε νωρίς το σκορ στο 8’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σάμπο με το 1-0 να είναι και το σκορ του α’ ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Δόξα μπήκε πιο δυνατά, ισοφάρισε αρχικά με αυτογκόλ του Σιφνέος στο 48’ και προηγήθηκε με 1-2 με γκολ του Τρούγιτς στο 58’. Η ΑΕΖ επανήλθε ωστόσο και ισοφάρισε με τον Ιωσηφίδη στο 75’, ωστόσο ο Τρούγιτς και πάλι στο 90’ χάρισε τη νίκη στη Δόξα.

Με τη νίκη της η Δόξα ανέβηκε στους 31 βαθμούς παραμένοντας στην 6η θέση, στο -7 από την Καρμιώτισσα η οποία φιλοξενεί αύριο τον ήδη υποβιβασμένο Οθέλλο.

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΖ: Στυλιανού, Παστελής, Ε. Αντωνίου (67' Χ.Αντωνίου), Σλόγκαρ (63' Σαρφό), Ρότσα (77' Χαραλάμπους), Ματόνγκο (46' Ιωσηφίδης), Ελευθερίου, Σιφναίος, Ντιγκνί (63' Αρτζούμα), Χρίστου, Σαμπό.

Στον πάγκο: Μιλοσάβλεβιτς, Θεοφάνους, Αντωνίου, Σαρφό, Χριστοφή, Αρτζούμα, Ρουίθ, Ταβάρες, Ιωσηφίδης, Αντωνιάδης, Γιουσούφ.

ΔΟΞΑ: Κυριάκου, Φοφανά (60 Τραϊτσέφσκι), Τρούγιτς, Σαντίκ, Ναμπί (86' Λοϊζίδη), Ατενόν, Βελκόφσκι (84' Προβυδάκης), Κυριάκου, Κυριάκου Χ, Πούριτς, Χάνι (80' Ασάντε).

Στον πάγκο: Αντωνίου, Μανουσόπουλος, Τραϊτσέφσκι, Λοϊζίδης, Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Ασαντέ.

Καρσέδο: Είμαι περήφανος για την ομάδα, πανευτυχής για αυτό που καταφέραμε
BINTEO: Η στιγμή που οι παίκτες της Πάφου σηκώνουν το τρόπαιο στον ουρανό
Το μήνυμα Ντουμπόφ μετά την κατάκτηση του κυπέλλου-«Είναι μόνο η αρχή, ονειρευόμαστε και πρωτάθλημα»
Τρελά πανηγύρια από τους ποδοσφαιριστές της Πάφου-Σήκωσαν ψηλά τους Ντούμποφ και Καρσέδο (pics)
Πήρε φόρα από τη... σήραγγα η Πάφος, διέλυσε με τριάρα την Ομόνοια και κατέκτησε το πρώτο της Κύπελλο
Έγραψε ιστορία και γίνεται ευρωπαία η Πάφος-Τα λεφτά που διεκδικεί στο Europa League
BINTEO: Έριξαν φωτοβολίδες στο γήπεδο και έκαψαν τα δίχτυα οι οπαδοί της Ομόνοιας
BINTEO: Φοβερή Πάφος, έστησε πάρτι στο ΓΣΠ με τρία γκολ και πάει για ιστορική κατάκτηση Κυπέλλου
BINTEO: Το πέναλτι που κέρδισε η Πάφος μέσω VAR και το γκολ που έφερε την έκρηξη
ΒΙΝΤΕΟ: To εντυπωσιακό κορεό της Ομόνοιας με τα τρόπαια της ομάδας τους