B’ Κατηγορία: Ασταμάτητη η Καρμιώτισσα

Η Καρμιώτισσα Πολεμιδιών ξεπέρασε σήμερα νικηφόρα (2-0) το εκτός έδρας εμπόδιο του Ν&Σ Ερήμης και διατηρείται σταθερά στην κορυφή του Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας.

Στο ντέρμπι της όγδοης αγωνιστικής που έγινε στην Αθηαίνου Οθέλλος και Ολυμπιακός έμειναν στο 2-2, εκτός έδρας νίκη για την ΑΕΖ.

*Στο γειτονικό ντέρμπι που έγινε στην Ερήμη η Καρμιώτισσα επικράτησε με 2-1 και έφτασε στους 21 βαθμούς.

Ο Σταμάτης Πάντος άνοιξε το σκορ για τους πρωτοπόρους στο 7ο λεπτό και στο 36’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής με πέναλτι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Ο Πάντος έφτασε στα πέντε τέρματα.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν με πέναλτι του Δημητρίου στο 59’. Στο 81’ η Καρμιώτισσα κέρδισε νέο πέναλτι και ο Σταμάτης Πάντος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

*Στην Αθηαίνου το ντέρμπι έληξε ισόπαλο 2-2 και έτσι σταμάτησε το νικηφόρο σερί των έξι αγωνιστικών για τον Ολυμπιακό.

Στο 4’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον Μασίνουα και στο 42’ ο Σεράνο πέτυχε το 2-0. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 62΄με τον Τριπεαού και στο 65’ ο Πυταράς με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2.

*Στη Λακατάμια η ΑΕΖ πέτυχε σημαντική νίκη (2-0) σε βάρος του τοπικού ΘΟΪ. Ο Χρίστου στο 74’ και στο 81’ πέτυχε τα τέρματα της ΑΕΖ, που έφτασε στους 17 βαθμούς.

*Στην Παρεκκλησιά μετά από συναρπαστικό παιχνίδι η ΠΑΕΕΚ νίκησε την τοπική Ένωση Νέων με 3-2.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Ζάρνα στο 30’. Στο 47’ η ΠΑΕΕΚ ισοφάρισε με κεφαλιά του Ντιέγκο και στο 54’ ο Μπορίς επίσης με κεφαλιά έκανε το 2-1 για τη φιλοξενούμενη ομάδα.

Η Παρεκκλησιά ισοφάρισε με τον Νεοφύτου στο 89’ και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Παναγιώτου με απευθείας κτύπημα φάουλ διαμόρφωσε το 3-2 για την ΠΑΕΕΚ.