Νέα ζημιά σε Ρεάλ η Βαλένθια

Βαλένθια και Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στο "Μεστάγια", σκορ το οποίο έρχεται για τρίτη φορά στα τελευταία 4 μεταξύ τους στο πρωτάθλημα.

Στο άλλο οι "νυχτερίδες" είχαν νικήσει 2-1, έτσι έχουν 4 ματς αήττητες από τους "μερένγκες", οι οποίοι είχαν νικήσει τελευταία φορά την Βαλένθια το 2013!

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ άνοιξε το σκορ με το 12ο φετινό γκολ του Καρίμ Μπενζεμά, με εξαιρετικό σουτ, έπειτα από άψογη συνεργασία με Γκάρεθ Μπέιλ και Κριστιάνο Ρονάλντο.

Με πέναλτι του Ντάνι Παρέχο απάντησαν οι γηπεδούχοι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και στο 68' απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς ο Ματέο Κόβατσιτς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για τάκλιν με τις τάπες.

Αν και με 10 παίκτες, η Ρεάλ στο 82' προηγήθηκε ξανά με την κεφαλιά του Μπέιλ, αλλά μόλις ένα λεπτό αργότερα ισοφάρισε σε 2-2 με κεφαλιά ο Πάκο Αλκάθερ.

Η Ρεάλ έχασε την ευκαιρία να πιάσει την Μπαρτσελόνα, αν και με ματς λιγότερο οι Καταλανοί, ενώ η Βαλένθια παραμένει αήττητη στο "Μεστάγια", αλλά ο Γκάρι Νέβιλ χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Χάουμε Ντομένετς, Μπαραγάν, Αμπντενούρ, Αντερλάν Σάντος, Ορμπάν (80' Ροντρίγκο), Αντρέ Γκόμες, Ντανίλο Μπαρμπόζα, Ντάνι Παρέχο (84' Νεγρέδο), Ζοάο Κανσέλο, Ντε Πάουλ (87' Χάβι Φουέγο), Πάκο Αλκάθερ.

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Ντανίλο, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Κρόος, Μόντριτς, Κόβατσιτς, Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (67' Λούκας Βάθκεθ).

*κόκκινη 68' Κόβατσιτς

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Εσπανιόλ - Μπαρτσελόνα 0-0

Ατλέτικο - Λεβάντε 1-0 (81' Πάρτεϊ)

Μάλαγα - Θέλτα 2-0 (8' Σάρλες, 26' Αλμπερτόνσα)

Κυριακή

Ράγιο Βαγιεκάνο - Σοθιεδάδ 2-2 (15' Ντιέγκο Γιορέντε, 51' Χοθαμπέντ / 27' Αρίτθ Ελουστόντο, 63' Μπρούμα)

Μπέτις - Έιμπαρ 0-4 (3' Αντέρ Κάπα, 17' Κέκο, 71' Αντριάν, 82' Μπόρχα Μπαστόν)

Γρανάδα - Σεβίλλη 2-1 (17' Σαξές, 37' Πενιαράντα / 45' Βιτόλο)

Ντεπορτίβο - Βιγιαρεάλ 1-2 (48' Λουίς Αλμπέρτο / 36' και 90' πέν. Μπρούνο Σοριάνο)

Μπιλμπάο - Λας Πάλμας 2-2 (17' πέν. Αντούριθ, 66' Ινιάκι Γουίλιαμς / 62' Βιθέντε Γκόμεθ, 81' Τάνα)

Βαλένθια - Ρεάλ 2-2 (45'+1 πέν. Ντάνι Παρέχο, 83' Πάκο Αλκάθερ / 16' Μπενζεμά, 82' Μπέιλ)